Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը պատրաստ է Թուրքիայի հետ փոխշահավետ համագործակցության
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը պատրաստ է երրորդ երկրների հետ փոխշահավետ համագործակցության: Այս մասին armtimes.com-ի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրեց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մամուլի ծառայության ներկայացուցիչ Յուլյա Նազարովան:
Հանձնաժողովից մենք հետաքրքրվել էինք, թե քննարկվե՞լ է Թուրքիայի հետ համաձայնագիր կնքելու հարցը կամ այժմ քննարկումներ ընթանո՞ւմ են այդ հարցով:
«Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովն առայժմ Թուրքիայի Հանրապետության կողմից պաշտոնական դիմում չի ստացել: ԵԱՏՄ-ն պատրաստ է երրորդ երկրների հետ փոխշահավետ տնտեսական համագործակցության եւ կարող է առաջարկել փոխգործակցության տարբեր ձեւաչափեր»,- ասված է Յուլյա Նազարովայի պատասխանում: Վերջինիս խոսքով, այնուամենայնիվ, այդ բոլոր հնարավորությունները կարող են քննարկվել միայն այն բանից հետո, երբ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողով կներկայացվի Թուրքիայի Հանրապետության կառավարության ներկայացուցիչների դիմումը:
Մեր հարցման մեջ նաեւ հիշեցրել էինք Թուրքիայի էկոնոմիկայի նախարար Նիհայթ Զեյբեչկին այն հայտարարությունը, որ Թուրքիան առաջարկ է ստացել, որպեսզի բանակցություններ սկսի ԵԱՏՄ-ի հետ մաքսային համաձայնագրի ստորագրման մասին եւ հարցրել էինք, թե ի՞նչ ձեւաչափով է առաջարկ արվել Թուրքիային: Այս հարցին Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը չի պատասխանել:
Ավելի վաղ գրել էինք, որ Թուրքիան մտադիր է մաքսային համաձայնագիր կնքել ԵԱՏՄ-ի հետ: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի էկոնոմիկայի նախարար Նիհայթ Զեյբեկչին Իզմիրում անցկացվող 86-րդ միջազգային բազմոլորտ ցուցահանդեսի ժամանակ։ Այս մասին փոխանցում է РИА Новости գործակալությունը:
«Ունենք առաջարկ, որպեսզի Թուրքիան բանակցություններ սկսի ԵԱՏՄ-ի հետ մաքսային համաձայնագրի ստորագրման մասին՝ չխախտելով ԵՄ-ի հետ համապատասխան համաձայնագիրը։ Թուրքիան ցանկանում է ԵԱՏՄ-ի հետ հաստատել նաեւ այլ համագործակցություն»,- ասել է Զեյբեկչին։ Նա հավելել է, որ Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ անցած տարվա ապրանքաշրջանառության ծավալի 30 տոկոս աճը դեռեւս միայն սկիզբն է։