Աղետ լինելուց հետո անմիջապես պետք է նախարա՞ր հանել. Կարեն Կարապետյան
Իրանի հետ գազ գնելու վերաբերյալ բանակցություններ չեն վարվում: Այս մասին Ծաղկաձորում լրագրողների հետ զրույցում ասաց վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ անդրադառնալով վերջին օրերի քննարկումներին, որոնք կապված են Իրանից գազի ձեռքբերման հետ:
«Այս պահին այդպիսի որեւիցե բանակցություններ չեն վարվում: Եթե լինի նման առաջարկ, որը գնային համեմատական լինի մեզ համար ձեռնտու` մեծ սիրով»,- ասաց վարչապետը:
Անդրադառնալով Խոսրովի անտառ արգելոցի հրդեհից հետո բնապահպանության եւ արտակարգ իրավիճակների նախարարների հետագա պաշտոնավարմանը եւ մամուլի այն հրապարակումներին, որ ստեղծված իրավիճակից հետո լարվել է վարչապետի եւ բնապահպանության նախարարի հարաբերությունները՝ Կարեն Կարապետյանն ասաց. «Այնքան բան են գրում, յուրաքանչյուր տենց գրելուն եթե ուշադրություն դարձնենք… նախ եւ առաջ մենք դեռ վերլուծություն չենք արել՝ մեկ: Երկրորդ՝ աղետ լինելուց հետո անմիջապես պետք է նախարար հանե՞լ, հա՞, դեռ աղետի վերլուծությունը մենք չենք արել, մեր թույլ ու ուժեղ կողմերը չենք վերլուծել, մեր անձնակազմերը, մեր կառավարիչները ինչպես են արձագանքել, ոնց են արել, պատրա՞ստ են եղել, թե չէ: Անկախ նրանից` մունիցիպալ իշխանություն, թե բնապահպանություն, թե արտակարգ իրավիճակներ…»:
Կարեն Կարապետյանը նշեց, որ նույնիսկ նախնական գնահատական չկա: «Արծվիկ Մինասյանը այսօր հայտարարել է, որ հատուկ հաշիվ է բացվելու ե՛ւ Լյուքսեմբուրգից, ե՛ւ այլ տեղերից այն քաղաքացիները, որոնք ցանկություն ունենան այս աղետի դեմ պայքարում մասնակցություն ունենալ, իրենք իմանալու են ոնց անեն, ինչ անեն»,- նշեց Կարեն Կարապետյանը:
Հարցին՝ ԵՄ-ի հետ նոյեմբերին նախատեսվում է համաձայնագիր ստորագրել, այս անգամ կստորագրի՞ Հայաստանը, թե՞ 2013 թվականի դեպքը կկրկնվի, Կարեն Կարապետյանը պատասխանեց. «Մենք գնում ենք ստորագրման»: