Հայաստան ուղարկվող մասնավոր տրանսֆերտների ծավալները շարունակում են խիստ ուշագրավ պահվածք դրսեւորել:
Խնդիրն այն է, որ մասնավոր տրանսֆերտների մեծագույն մասը՝ ավելի քան 80 տոկոսը Հայաստան է գալիս ՌԴ-ից: Եվ այդ հոսքերը հիմնականում կախված են ՌԴ-ում տիրող ֆինանսատնտեսական վիճակից: Երբ տնտեսությունը Ռուսաստանում աշխույժ է, փող շատ կա, տրանսֆերտներն էլ աճում են: 2014 թ. սկսած ՌԴ տնտեսության վիճակը, եթե արտահայտվենք բժշկական տերմիններով, կայուն ծանր է: Եվ դա ուղղակիորեն արտացոլվում էր այդ երկրից Հայաստան ուղարկվող տրանսֆերտների ծավալների վրա. դրանք նույնքան կայուն անկում էին ապրում: Սակայն անցած տարվա դեկտեմբերին, նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ արձանագրվեց աննախադեպ ու խիստ կասկածելի աճ:
Այդ աճը որոշ տատանումներով պահպանվեց մինչեւ այս տարվա մարտ (տես գծապատկերը): Սակայն ապրիլին արձանագրվեց նույն միտումը, ինչ արձանագրվում էր 2014 թվականից սկսած՝ տրանսֆերտների ծավալը կրկին կտրուկ անկում ապրեց:
Միակ տրամաբանական պատճառը, որ կարելի է գտնել այսպիսի տատանման պարագայում, այն էր, որ այս տարվա ապրիլին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ բաժանված հսկայածավալ ընտրակաշառքների համար օգտագործվել է օլիգարխների ոչ միայն «հայաստանյան պահոցներում» եղած գումարը, այլ նաեւ ՌԴ-ում եղած ռեսուրսները, որոնք Հայաստան էն բերվել մասնավոր տրանսֆերտների տեսքով: Անցած տարվա դեկտեմբերից մինչեւ այս տարվա ապրիլ Հայաստան էր եկել 323 միլիոն դոլար, անցած տարվա նույն ժամանակահատվածում արձանագրված 240 միլիոն դոլարի դիմաց:
Այս պնդումը լրացուցիչ հիմնավորում է ստանում, երբ ուսումնասիրում ենք մայիս ամսվա տվյալները: Ըստ ՀՀ կենտրոնական բանկի հրապարակած տեղեկանքի, այս տարվա մայիսին մասնավոր տրանսֆերտների տեսքով Հայաստան է մուտք գործել 68 միլիոն դոլար (զուտ ներհոսքը): Անցած տարվա մայիսին մասնավոր տրանսֆերտների զուտ ներհոսքը ընդամենը 42 միլիոն էր: Այսինքն, կրկին կտրուկ աճ է տեղի ունեցել: Եվ մի «տարօրինակ» զուգադիպությամբ մայիսին կրկին ընտրություններ էին՝ ընտրում էինք երեւանի ավագանի: Այս ընտրության ժամանակ եւս ընտրակաշառքների գետեր էին հոսում ամբողջ Երեւանով մեկ: Այսինքն, այս դեպքում եւս իշխանությունը օգտագործել է իր ոչ միայն ներքին, այլեւ արտաքին ֆինասական ռեսուրսները:
Այսպես է թե ոչ՝ պարզ կդառնա հետագա ամիսներին մասնավոր տրանսֆերտների ծավալների փոփոխության ուսումնասիրությունը: Նկատենք, որ Կենտրոնական բանկը սկզբունքորեն չի մեկնաբանում տրանսֆերտների ծավալների փոփոխությունը, եւ որեւէ այլ պաշտոնական աղբյուր մինչ օրս նույնիսկ չի ակնարկել, թե ինչը կարող էր դառնալ մասնավոր տրանսֆերտների փոփոխության պատճառ: