«Կառավարությունը չի կարողանում հստակ ձեւակերպել իր ասելիքը: Բնապահպանները վստահ են, որ սա բացարձակապես չի լուծում ձեր ներկայացրած խնդիրը, որ գյուղացիական տնտեսությունները ջրով ապահովելու խնդիր չի լուծում»,- այս մասին ԱԺ-ի արտահերթ նիստում ասաց «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը՝ դիմելով ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Արսեն Հարությունյանին:
Նշենք, որ Արսեն Հարությունյանը այսօր կառավարության նախաձեռնությամբ հրավիրված ԱԺ արտահերթ նիստում ներկայացնում է Սեւանա լճից լրացուցիչ 100 միլիոն խորանարդ մետր ջրի բացթողման նախագիծը:
«Չեք կարողանում, կառավարությունը չի կարողանում, ստեղից-ընդեղից կպցրած հիմնավորումներ ոնց որ լինի»,- ասաց Նաիրա Զոհրաբյան՝ առաջարկելով հստակ ձեւակերպել խնդիրը, որպեսզի խորհրդարանը կողմնորոշվի, թե ինչպես է քվեարկելու:
Նաիրա Զոհրաբյանը նշեց նաեւ, որ հասկանալի չի նաեւ բնապահպանության նախարարության դիրքորոշումը քննարկվող հարցի վերաբերյալ, որը ենթադրությունների տեղիք է տալիս, որ նախագիծն այլ նպատակներ ունի:
Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Արսեն Հարությունյանն ասաց, որ նախագիծը խորհրդարանի քննարկմանն ինքն է ներկայացնում, քանի որ ջրային համակարգի պատասխանատուն ջրային տնտեսությունն է, ոչ թե բնապահպանության նախարարությունը: «Բնապահպանության նախարարությունը պարզապես ֆիքսել է, որ Սեւանա լճից ջրի հավելյալ քանակի բացթողումը կարող է էկոհամակարգի վրա ազդեցություն թողել: Սեւանա լճից ցանկացած 100 լիտր ջուր բաց թողելը էկոհամակարգի վրա ազդեցություն է թողնում: Մենք հիմա կշեռքի նժարին դնում ենք երկու հարց»,- ասաց Արսեն Հարությունյանը, նշելով, որ այդ հարցերն են՝ ապահովել գյուղացիների ոռոգման ջրով, թե՝ 10 սմ բարձրացնել Սեւանա լիճը, որի արդյունքում 130 հազար շահառու կմնա առանց ջրի:
ԲՀԿ-ական պատգամավորն արձագանքելով Արսեն Հարությունյանի հայտարարությանը, ասաց, որ խորհրդարանի հետ պետք է լինել անկեղծ, հիմնավորումներում պետք է լինեն շատ ավելի կոնկրետ: «Պետք է ասվի, որ մենք ստիպված ենք ընտրություն կատարել վատի եւ վատթարագույնի միջեւ»,- ընդգծեց Նաիրա Զոհրաբյանը: