Արթիկիում մահացած նորածինը թոք չի ունեցել. հիվանդանոցի տնօրենը խուսափում է խոսել
Արթիկի մոր եւ մանկան առողջության պահպանման կենտրոնում երկու օր առաջ նորածին երեխա է մահացել: Ծննդկանը եղել է 25-ամյա Անի Աբրահամյանը՝ Արթիկի տարածաշրջանի Մեղրաշեն գյուղից: Սա կնոջ առաջին ծննդաբերությունն էր: Վերջինս ծննդով Շիրակի մարզի Վարդաքար գյուղից է, սակայն մոտ 2 տարի առաջ ամուսնացել եւ տեղափոխվել Մեղրաշեն համայնք:
«Դա երեխա չէր, 26 շաբաթական 800 գրամ ծնունդ էր: Թոքերը ընդհանրապես չկար, չի շնչել»,- armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց Արթիկի ծննդատան տնօրեն Սիմոն Մանուկյանը:
Երբ Մանուկյանից հետաքրքրվեցինք, թե մինչ ծննդաբերությունը կինը անհրաժեշտ բոլոր հետազոտությունները չի՞ անցել, արդյո՞ք հնարավոր չի եղել մինչեւ այդ ախտորոշել պտղի առողջական խնդիրները, տնօրենը վրդովեց եւ անջատեց հեռախոսը:
«Այդպիսի տեղեկությունները հեռախոսով չենք տալիս, չի կարելի այդպիսի բան հարցնել, ես հիմա կանջատեմ հեռախոսը»,- armtimes.com-ին ասաց Սիմոն Մանուկյանը:
Տեղեկացանք, որ երեխան եղել է 1 օրական: Վաղաժամ ծննդաբերության արդյունքում քաշը նույնպես եղել է պակաս: Բուժման նպատակով երեխան  տեղափոխել է Գյումրու Ավստրիական Մոր և մանկան հիվանդանոցի Վերակենդանացման բաժանմունք, սակայն ճանապարհին մահացել է:
Երեխայի մահվան փաստով հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ՔՕ 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ Բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը: