Կրասնոդարի շրջանային դատարանում մեղադրող դատախազ Սվետլանա Նեկոզը երեքշաբթի՝ հունիսի 13-ին, հերթական նիստի ժամանակ, պահանջել է ցմահ ազատազրկում «օրենքով գող» Արմեն Հարությունյանի, քրեական աշխարհում ավելի հայտնի Արմեն Կանեւսկոյի հանցավոր բանդայի անդամների համար:
Մեղադրական ճառում դատախազն ասել է, որ մեղադրյալներ Օլեգ Վանչենկոյին, Էռնեստ Լալաբեկովին, Մանուկ Թորոսյանին եւ Ալեքսանդր Ժիգալկովին պետք է մեկուսացնել հասարակությունից՝ երկար ժամանակով:
Վերջիններիս գործողությունները, ըստ ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 206 հոդվածի համաձայն, որակվել է բանդիտիզմ, շորթում, որը կատարվել է կազմակերպված խմբի կողմից, ինչպես նաեւ ծանր մարմնական վնաս տուժողի առողջությանը (հոդված 163 ՌԴ Քրեական օրենսգրքի), երկու կամ ավելի անձանց սպանություն (հոդված105, ՌԴ Քրեական օրենսգրքի), ինչպես նաեւ զենք զինամթերքի անօրինական շրջանառությունը ( հոդված 222, ՌԴ քրեական օրենսգրքի:
Այսպիսով՝ իր ճառում դատախազը դատարանից պահանջել է Օլեգ Վանչենկոյին եւ Էռնեստ Լալաբեկովին դատապարտել ցմահ, իսկ Մանուկ Թորոսյանին եւ Ալեքսանդր Ժիգալկովին համապատասխանաբար 13 եւ 11 տարի ազատազրկման:
Մեղադրանքի համաձայն ՝ Արմեն Կանեւսկոն 2006 թվականին «Новокубанское» ՓԲԸ կոնյակի գործարանի հայազգի համասեփականատեր Սուրեն Եղիազարովին առաջարկել է իր հովանավորությունը, եւ դրա դիմաց պահանջել ամսական 30 000 դոլար գումար: Գործարարը մի անգամ «մուծվել է» բանդային, ապա՝ հրաժարվել:
2007 թվականի հունվարի 30-ին՝ օրը ցերեկով, Կուբանի Կրասնաարմեյսկի շրջանում գտնվող «Ույուտ» սրճարանի մոտ, Կանեւսկոյի բանդայի անդամները բացահայտ գնդակահարել են Եղիազարովի ու նրա երկու ուղեկիցներին, ապա սպանվածների մարմինները թաքցրել:
Գործի հետաքննությամբ պարզվել է նաեւ, որ Արմեն Կանեւսկոյի բանդայի զոհն է դարձել նույն սրճարանի սեփականատեր Սերգեյ Խաչատրյանը, որը հանցագործների կարծիքով համարվել է դեպքի ականատես: Կանեւսկոն հրամայել է վերացնել Խաչատրյանին: Նրա մարմինը գտել են գլխի շրջանում հրազենային վնասվածքներով 2015 թվականին՝ Կանեւսկոյին վերագրվող կղմինդրի գործարանի բակում փորված բետոնապատ փոսից:
2010 թվականի Արմեն Կանեւսկոն այլ գործի շրջանակներում դատապարտել է ծանր հանցագործության համար: Նույն թվականի դեկտեմբերի նա մահացել է աստրախանյան կալանավայրի հիվանդանոցում: Նրա մահվան դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը կասեցվել է:
Արմեն Հարությունյանի բանդան ստեղծվել է 90-ականների վերջին, եւ եղբոր մահից հետո այն ղեկավարում է Արտյոմ Կանեւսկոն, որի անունը վերջերս շրջանառվում է Դոն Պիպոյի սպանությունը նախապատրաստելու պատվերի մեջ:
Աննա Վարդապետյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Չինաստան
Խոստացել էինք, որ կվերադառնանք․ գնում ենք Լոռու մարզ․ վարչապետը տեսանյութ է հրապարակել
Քուչակ-Ապարան ճանապարհին բախվել են ՆԳՆ ոստիկանության գվարդիայի ավտոբուսը և «Նիսսան»-ը․ զոհ կա և 12 տուժած
Կամարիսում անասնագոմ է այրվել
Մենք թույլ չենք տա Լիբանանում «նոր Գազայի» ստեղծում․ Իսպանիայի վարչապետ
Ասում է՝ պատմական օր է լինելու, Սամվել Կարապետյանը կխոսի․ բա այստեղ ո՞նց չասես՝ ցը՜մփ․ Վարդանյան
Երևան-Սևան ճանապարհին մեքենաներ են բախվել․ 4 վիրավոր կա
Երևանը հյուրընկալում է սամբոյի աշխարհի գավաթը. Հայաստանի հավաքականի կազմը
Արմեն Գրիգորյանի գլխավորությամբ պատվիրակություն կգործուղվի Հունաստան
Աղվերան-Արզական ավտոճանապարհին տեղի է ունեցել հողազանգվածի սահք
Իրանի պատվիրակությունը կժամանի Իսլամաբադ՝ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների համար
Ինչ վիճակում են Շիրակի ողբերգական ավտովթարից տուժած և Երևան տեղափոխված երեխաները
ՀՀ-ն պատրաստակամ է շարունակել համագործակցությունը․ Գրիգորյանն ընդունել է ԵՄ առաքելության նորանշանակ ղեկավարին
Պատվերների համար վճարել են հուշանվեր թղթադրամներով․ խարդախության դեպքեր են բացահայտվել
Ոռնոցներ ենք լսում Պուտինի շանտաժից հետո. բերաններդ չափավորեք, դուք ով եք, որ մեր ընտրությունները քննարկեք
Նայում ես ընդդիմության նախընտրական ցուցակներին՝ ոչ սկիզբն է հասկանալի, ոչ վերջը, ոչ էլ՝ մեջտեղը․ Ազարյան