ԱԺ-ն կողմ քվեարկեց կառավարության գրեթե բոլոր նախագծերին. «Ելք»-ն առաջարկություններ է արել
Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կառավարության կողմից ներկայացված «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքի մասին ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «ՀՀ Քննչական կոմիտեի մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթները»: Կողմ քվեարկեց 55 պատգամավոր, դեմ՝ 25-ը, որոշումն ընդունվեց: Մեկ այլ քվեարկությամբ էլ Ազգային ժողովն ընդունեց «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքներում առաջին ընթերցմամբ ընդունելու մասին օրենսդրական նախաձեռնությունը:
«Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը վարման կարգով ձայն խնդրեց եւ հայտարարեց, որ իր ղեկավարած խմբակցությունը կողմ կքվեարկի եւ երկրորդ ընթերցման ժամանակ մարզային ռադիոհեռարձակման վերաբերյալ առաջարկ ունեն: Փաշինյանը նշեց, որ հույս ունեն, որ կառավարությունն իրենց առաջարկությունը կընդունի: ԱԺ պատգամավորներն 87 կողմ, դեմ 0 եւ ձեռնպահ 0 ձայների հարաբերակցությամբ այս օրենքի նախագիծն էլ ընդունեց:
«Միջազգային պայմանագրերի մասին օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական նախաձեռնությանը դահլիճում ներկա 89 պատգամավորն էլ կողմ քվեարկեց: «Իրավական ակտերի մասին ՀՀ օրենքում» փոփոխություն կատարելու մասին օրենքի նախագիծը կրկին ընդունվեց 89 կողմ ձայնով:
«ՀՀ կառավարության կառուցվածքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքում» փոփոխություններ կատարելու մասին եւ կից ներկայացրած օրենսդրական նախագծերի փաթեթն առաջին ընթերցմամբ ընդունելու մասին հարցի քվեարկությունից առաջ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը վարման կարգով ձայն խնդրեց եւ ասաց, որ գրավոր առաջարկություններ են ներկայացրել, սակայն կառավարությունը չի ստացել իրենց առաջարկները եւ դրա համար դեմ են քվեարկելու: «Բայց եթե վաղը գաք եւ ասեք, որ մեր առաջարկներն ընդունված են, բնականաբար կողմ կքվեարկենք»,- ասաց Էդմոն Մարուքյանը: Այս հարցն ընդունվեց 58 կողմ, դեմ՝ 11 եւ 19 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ:
Խորհրդարանը վաղը` ժամը 11:00-ին, կշարունակի քննարկել կառավարության ներկայացրած նախագծերը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունելու մասին նույն օրենքների նախագծերը: