Դավադրություն Կարեն Կարապետյանի կառավարության դե՞մ. ցուցանիշները էլի սկսել են ցատկոտել
Հայաստանի տնտեսության վիճակին վերաբերող պաշտոնական ցուցանիշներն ու պաշտոնական կանխատեսումները, մեղմ ասած, այնքան էլ լավատեսական չեն:
Նախ՝ ցուցանիշների մասին: Օրերս ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունը հրապարակեց այս տարվա առաջին 4 ամիսներին վերաբերող սոցիալ-տնտեսական  նախնական տվյալները: Եվ դրանցից ակնհայտ է դառնում, որ տարվա սկզբին գրանցվող փայլուն ու ոգեւորող ցուցանիշներից գրեթե ոչինչ չի մնացել: Ճիշտ է, տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի (ՏԱՑ) աճը 4 ամիսների կտրվածքով բավականին բարձր է`մոտ 5.7 տոկոս, բայց դա միայն առաջին երեք ամիսների աճերի շնորհիվ: Մասնավորապես` հունվարին ՏԱՑ-ը անցած տարվա հունվարի համեմատ աճել էր 6.8 տոկոսով, փետրվարին` 6.4 տոկոսով, մարտին 6.7 տոկոսով: Իսկ ահա ապրիլին, անցած տարվա նույն ամսվա համեմատ աճը ընդամենը 3.4 տոկոս է: Փաստորեն ապրիլին ՏԱՑ-ի աճի տեմպը գրեթե կրկնակի նվազել է:
Այդ նվազումը հիմնականում պայմանավորված է արդյունաբերության ու գյուղատնտսության ոլորտում արձանագրված ցուցանիշներով: Արդյունաբերությունում ապրիլին արձանագրվել է 4.3 տոկոս աճ: Սա մոտ 3 անգամ քիչ է նախորդած երեք ամիսների աճերի միջինից: Հունվարին աճը 11 տոկոս էր, փետրվարի` մոտ 20 տոկոս, մարտին` 17 տոկոս:
Տնտեսության մյուս կարեւորագույն ճյուղում` գյուղատնտեսությունում եւս վիճակը վատ է: Ապրիլին այստեղ արձանագրվել է 5 տոկոս անկում անցած տարվա համեմատ: Դա այն դեպքում, երբ հունվարին ու փետրվարին զրոյական աճ է եղել, իսկ մարտին անկումը 3.7 տոկոս էր: Ապրիլին անցած տարվա ապրիլի համեմատ նվազել է նաեւ էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը` ավելի քան 10 տոկոսով: Մինչդեռ դրան նախորդած երեք ամիսներին աճը կազմել է միջինը 6 տոկոս:
Իհարկե, կան ցուցանիշներ որտեղ բավական բարձր աճ է եղել` մասնավորապես առեւտրի եւ ծառայությունների ոլորտներում, համապատասխանաբար 14 եւ 10 տոկոս, սակայն դա կարող է լինել ՊԵԿ-ի` ստվերային շրջանառության դեմ  որոշակի քայլերի արդյունք: Այսինքն իրականում առեւտրի ծավալները չեն աճել, բայց աճել է շրջանառության հաշվառումը:
Ակնհայտ է որ ապրիլին տնտեսության մեջ, կամ առնվազն պաշտոնական ցուցանիշների արձանագրման առումով կտրուկ փոփոխություն է եղել: Որն է դրա պատճառը՝ առայժմ դժվար է ասել: Բայց վերջին տարիներին մեր պաշտոնական վիճակագրության մեջ տարօրինակ բաներ են տեղի ունենում: Օրինակ, անցած տարի առաջին հինգ ամիսներին ԱՎԾ-ն փայլուն ցուցանիշներ էր արձանագրում: Հունիսին այդ ցուցանիշները խամրեցին, իսկ հուլիսից սկսվեց գահավիժում: Երկու ամիս անց Հովիկ Աբրահամյանի կառավարությունը հրաժարական տվեց: Այդպես էլ պարզ չդարձավ, թե ինչ էր պատահել տնտեսության մեջ, որ այդպիսի կտրուկ ցատկեր արձանագրվեցին: Հիմա ցատկերը դեռ կտրուկ չեն եւ խոսքը առայժմ աճի տեմպի նվազման մասին է: Սակայն տեմպի կրկնակի նվազումը, որը արձանագրել է ԱՎԾ-ն, նույնպես տարօրինակ է: Դավադրությունների տեսության կողմնակիցները այս իրողությունը կարող են գնահատել որպես Կարեն Կարապետյանի կառավարության դեմ կազմակերպված դավադրություն:
Սա բավարար չէր, երեկ էլ ՀՀ կենտրոնական բանկը հրապարակեց Ֆինանսական կայունության հաշվետվությունը, որում կան որոշակի կանխատեսումներ այս տարվա տնտեսական ցուցանիշների վերաբերյալ: Այս զեկույցին դեռ կանդրադառնանք, սակայն կանխատեսումներից մեկը բավականին ուշագրավ է: ԿԲ-ն կանխատեսում է որ այս տարվա ընթացքում  գործազրկության մակարդակը կաճի` կկազմի 18.5 տոկոս: Դա այն դեպքում, երբ անցած տարի այդ մակարդակը եղել է 18 տոկոս: Աշխատավարձերն էլ, ըստ այդ կանխատեսումների կաճեն դանդաղ:
Մի խոսքով, մեր տնտեսության փայլուն հեռանկարները գնալով խամրում են, ընդ որում՝ ըստ պաշտոնական վիճակագրության եւ կանխատեսումների: