Իշխանություններն ու առաջին հերթին Սերժ Սարգսյանն ի սկզբանե հոգ տարան, որ այս անգամ խորհրդարան գնան այնպիսի մարդիկ, որոնցից եթե ոչ բոլորը, ապա մեծամասնությունը անվերապահորեն գտնվում են իր ազդեցության ներքո: Եվ եթե նախկինում ՀՀԿ-ում կային բազմաթիվ թեւեր ու խմբավորումներ, որոնք թե՛ կառավարությունում, թե՛ Ազգային ժողովում որոշակի նեղ ազդեցության դաշտեր էին ունենում, ապա այս անգամ դա գրեթե վերացված է:
Հանրապետականում հիմա չկա Ռոբերտ Քոչարյանի թեւ, Հովիկ Աբրահամյանի թեւ, Կարեն Կարապետյանի թեւ եւ այլն: Այն հիմա գրեթե ամբողջությամբ գտնվում է Սերժ Սարգսյանի վերահսկողության տակ: Գործող խորհրդարանը նույնպես մեծ մասամբ գտնվում էր Սերժ Սարգսյանի ազդեցության ներքո, բայց դրանով հանդերձ կային նեղ խմբավորումներ, որոնք իրենց նախագահին ենթարկվելով հանդերձ՝ միմյանց հետ հակասություններ ունեին: Այս անգամ նման դրսեւորումները խստիվ սահմանափակվել են: Դա լավ է, թե վատ, այլ հարց է, բայց փաստ է, որ առաջին անգամ է նման իրավիճակ ստեղծվում: Եվ առաջին անգամն է, որ ՀՀ վարչապետը խորհրդարանում թիմ չունի:
Իհարկե, այս դեպքում էլ ՀՀԿ-ականները կարող են ասել, թե մենք ենք նրա թիմը, մենք ենք նրա հենարանը, նա մեր վարչապետն է, բայց դա վարչապետի համար հատկապես ԱԺ-ում բավարար չէ: Նա այնտեղ պետք է ունենա հավատարիմ պատգամավորներ, որոնք նրան ջանասիրաբար կպաշտպանեն քննադատություններից, որոնք նրան իր ծրագրերն ու նախագծերը ներկայացնելիս կաջակցեն ելույթներով ու հարցադրումներով: Իսկ ՀՀԿ-ում քիչ չեն եղել դեպքերը, երբ իրենց վարչապետին խանգարել են ԱԺ-ում, երբ դիտմամբ ԱԺ չեն եկել, որ բյուջեի համար քվեարկություն չապահովեն, տապալեն այն կամ կեղծիքներով անցկացնեն, երբ ՀՀԿ-ի ներսում թիմերի պայքարը կառավարության համար լուրջ խնդիրների էր հանգեցնում: Այդ մասին լավ կհիշի հատկապես Տիգրան Սարգսյանը:
Այնուամենայնիվ, եթե շատ առաջ չգնանք ու միայն Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման ինը տարիների խորհրդարանները դիտարկենք, ապա այնտեղ աջակիցներ է ունեցել անգամ Կարեն Կարապետյանի նման թիմային հարաբերություններից ու քաղաքականությունից շատ գլուխ չհանող Տիգրան Սարգսյանը: ԱԺ-ում նրան աջակցում էին ՀՀԿ-ական պատգամավորներ Սամվել Նիկոյանը, Գագիկ Մինասյանը, Էդուարդ Շարմազանովը, Սուքիաս Ավետիսյանը, Լեռնիկ Ալեքսանյանն ու այլք: Նրան հաջորդած Հովիկ Աբրահամյանը վերահսկում էր խորհրդարանի կեսից ավելին՝ ՀՀԿ-ի մի մասին, «Բարգավաճ Հայաստան» եւ «Դաշնակցություն» խմբակցություններին ամբողջությամբ: Այդ առումով Կարեն Կարապետյանը ձեռնունայն է, եւ նա դա շուտով կզգա: Ավելին, չի բացառվում, որ ինչ-որ պահի ՀՀԿ-ականները նրան հարվածեն: Իսկ դա կլինի այն ժամանակ, երբ Սերժ Սարգսյանը որոշի, որ նա այլեւս պետք չէ իր իշխանությանը կամ, ավելի շուտ այն ժամանակ, երբ Կարեն Կարապետյանը որոշի, որ ուզում է մնալ իշխանության մեջ եւ 2018 թվականից հետո էլ վարչապետ լինել ու կհասկանա, որ մեր իրականության մեջ իշխանություն ունենալու կամ իշխանությանը մաս կազմելու համար սեփական մեծ ու ամուր թիմ է պետք ունենալ: Կարեն Կարապետյանի թիմ ունենալ-չունենալու մասին զրուցեցինք ՀՀԿ ԳՄ անդամ Գագիկ Մինասյանի հետ: