Բանանի գինը ընտրություններից հետո հասավ 750 դրամի. ՀՀԿ-ն «ընդդեմ» մենաշնորհների
Եթե խորհրդարանական ընտրություններից առաջ Հայաստանում վաճառվող 1 կիլոգրամ բանանը հնարավոր էր գնել 630 դրամով, ապա այսօր արդեն այդ մրգի գինը հասել է մինչեւ 750 դրամի: Armtimes.com-ն այսօր ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող «Երեւան Սիթի» սուպերմարկետների ցանցում ֆիքսել է, որ բանանի 1կգ-ն արժե 750 դրամ:
Ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը կառավարության այսօրվա նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով սպառողական գների թանկացմանը՝ նշեց, որ ինքը կդժվարանա ասել թանկացման պատճառները, քանի որ պետք է դրա համար վերլուծություն անի:
Համեմատության համար ասենք, որ բանանի 1 կգ-ը Մոսկվայի «Билла» սուպերմարկետների ցանցում արժե 56 ռուբլի, որը համարժեք է մոտ 476 դրամի: Այս գումարին եթե գումարեն տեղափոխման ծախսը՝ 5 տոկոս, ապա 500 դրամը չի գերազանցի:
Բանանի շուկայի մենաշնորհը, ինչպես գիտեք, պատկանում է ԱԺ պատգամավորի ՀՀԿ-ական թեկնածու Միհրան Պողոսյանին, որը ռեյտինգային ընտրակարգով ստանալով մոտ 20 հազար քվե, շուտով պատգամավորի մանդատ կստանա: