Հովիկ Աբրահամյանը կլինի՞ «Ծառուկյան» դաշինքի վարչապետը
Հարցազրույց Արմավիրի մարզում «Ծառուկյան» դաշինքով առաջադրված թեկնածու, նախկին ՀՀԿ-ական պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանի հետ:
- Պարոն Հակոբյան, Արմավիրի մարզում են առաջադրվել նաեւ Հանրապետական կուսակցության այնպիսի ներկայացուցիչներ, ինչպիսիք են գեներալ Սեյրան Սարոյանը, Առաքել Մովսիսյանը, Նահապետ Գեւորգյանն ու այլք: Ձեզ համար դժվար չի՞ լինի նրանց դեմ պայքարելը:
- Ի՞նչ է նշանակում պայքարել: Մենք ոչ թե պայքարում ենք, այլ գնում ենք ընտրությունների եւ ներկայացնում ենք մեր ծրագրերը: Մենք գնում ենք ընտրությունների, եւ յուրաքանչյուրիս հնարավորություն է տրված ներկայանալ ժողովրդին: Ձեր ասած մարդկանց՝ նույնպես: Թող ժողովուրդը որոշի, թե որ ուժին կամ որ թեկնածուին ինչքան կվստահի:
- Կարծիք կա, որ «Ծառուկյան» դաշինքում հիմա էլ այնպիսի թեկնածուներ են հավաքվել, որ հետագայում եթե իշխանությունները ցանկանան, նորից կարող են այդ ուժը պառակտել, ինչպես արեցին 2015թ. փետրվարին: Իշխանությունները կարող են ձեզ վրա էլ նման ազդեցության միջոցներ գտնել: Նման դեպքերում փորփրում են անցյալը, քրեական հետքեր կամ բիզնեսում որեւէ խախտում են գտնում ու այդպես ստիպում են կատարել իրենց ցանկությունը:
- Պատգամավոր ընտրվելուց հետո ես դո՞ւրս գամ: Ազգային ժողովում որեւէ մեկը չի կարող ինչ-որ կերպ ազդել պատգամավորի վրա: Կոնկրետ իմ անձի վրա որեւէ մեկը չի կարող ազդել: Փառք Աստծո, ինձ մոտ այնպիսի ստուգումներ են անցկացրել, բոլորդ էլ գիտեք: Ես պետական պաշտոն չեմ ունեցել, իսկ պաշտոն չունեցող մարդը չի կարող կոռումպացված լինել: Իսկ մեր մասնավոր ձեռնարկություններում մեկ տարի առաջ այնպիսի ստուգումներ են իրականացրել, որոնց մասին հանրությունը տեղյակ է:
- Կարծիք կա, որ Ծառուկյանի վերադարձը իշխանությունների հետ համաձայնեցված է եղել, որ դաշինքի ցուցակն էլ իշխանությունների հսկողությամբ է կազմել:
- Նման բան չկա: Ծառուկյանին բազմաթիվ հանդիպումների ընթացքում ժողովուրդն է համոզել, որ վերադառնա: Դուք լավ հիշում եք, որ սկզբնական շրջանում Ծառուկյանը չէր կարողանում կողմնորոշվել, եւ երբ առաջացավ ժողովրդի պահանջը, նա համաձայնեց եւ չցանկացավ դեմ գնալ նրա կամքին:
- Սկզբնական շրջանում նա հայտարարել էր, որ իր շուրջ լայն կոնսոլիդացիա է ձեւավորելու, բայց դա տեղի չունեցավ: Իշխանություննե՞րը թույլ չտվեցին, որ նա հզորանա:
- Չեմ կարծում, որովհետեւ տեսաք, թե ինչ տեղի ունեցավ Օհանյանի կամ այլ դաշինքների հետ: Քաղաքական ուժերը փորձում էին միանալ, բայց չստացվեց: Դա քաղաքական գործընթաց է, որը կստացվի կամ կձախողվի: Դա ոչ միայն «Ծառուկյան» դաշինքի, այլեւ ամբողջ քաղաքական դաշտի հետ է կատարվում:
- Ինչո՞ւ Գագիկ Ծառուկյանի ու Սեյրան Օհանյանի շուրջ համախմբված ուժերը չհամագործակցեցին, հատկապես, որ երկու կողմերից էլ դրական էին վերաբերում այդ համագործակցությանը: Իշխանություննե՞րը թույլ չտվեցին:
- Չեմ կարող ասել, թե իշխանություններն ինչքան ազդեցին, բայց «Ծառուկյան» դաշինքը Ծառուկյանի գլխավորությամբ այդպես է որոշել: Իսկ «Ծառուկյան» դաշինքի շուրջ շատ մարդիկ, մեծաթիվ ժողովուրդ է համախմբված: Մեր հանդիպումները ցույց են տալիս, որ մարդիկ մեր դաշինքին շատ են վստահում:
- Իսկ ինչո՞ւ են «Ծառուկյան» դաշինքին վստահում: Նրա համար, որ Գագիկ Ծառուկյանը մեծ կարողությա՞ն տեր է, եւ մարդիկ նրանից փո՞ղ են ակնկալում:
- Չեմ կարծում, հարստությունը քաղաքական կատեգորիա չէ, պարզապես ժողովուրդը տեսնում է, որ եթե նա հաջողություններ է ունեցել, ուրեմն տնտեսության մեջ խելոք զբաղվող մարդ է: Եվ եթե իշխանության գա, ավելի լավ կարող է կազմակերպել պետության մեջ առկա խնդիրները: Ժողովուրդը մտածում է, որ եթե վստահի «Ծառուկյան» դաշինքին, ապա կարող է ունենալ այն հաջողությունները, որոնք ունեցել է Գագիկ Ծառուկյանը:
- Մեր երկրում կարծիք կա, որ մեծահարուստներն իրենց կարողությունը դիզել են անօրինական, հարկերը թաքցնելու ճանապարհով:
- Ես չեմ կարծում, որ Ծառուկյանը հարկեր է թաքցրել, մենք ունենք անթիվ-անհամար ստուգողներ, որոնք մեկ վայրկյանում կհայտնաբերեն խախտումներն ու թաքցրած եկամուտները:
- Իսկ ժողովուրդն ի՞նչ խնդիրներ է բարձրացնում ձեր հանդիպումների ժամանակ:
- Ժողովրդին ավելի շատ սոցիալական խնդիրներն են հուզում: Ժողովրդի մոտ շատ ծանր դրություն է, հուսահատ վիճակում է գտնվում: Կարծես որեւէ քաղաքական ուժի չի վստահում, կարծես իրենք զգում են, որ մենակ են մնացել, պարտքերի տակ են, վարկերի ու տոկոսների տակ են: Ավելի շատ մենք դա ենք տեսնում:
- Ձեր դաշինքի վարչապետի թեկնածուն Գագիկ Ծառուկյա՞նն է:
- Մենք դեռ նման խնդիր չենք քննարկել, թե ով կլինի վարչապետը կամ մյուս պաշտոնները զբաղեցնողները:
- Միգուցե հաղթելու կամ իշխանության գալու հույս չունե՞ք, դրա համար էլ չեք քննարկում:
- Ոչ, պարզապես այսօր մենք չենք ուզում ժամանակից շուտ որոշումներ կայացնել: Երբ ժողովուրդը վստահության քվե տա մեզ, այն ժամանակ էլ կխոսենք: Մենք հաղթելուց հետո նորից ժողովրդի հետ հանդիպում կկազմակերպենք, ում ցանկանան տեսնել վարչապետի պաշտոնում, նա էլ կլինի: Ես կողմնակից եմ, որ այդ հարցում ժողովուրդն իր կարծիքն ասի:
- Հնարավո՞ր է, հաղթելու դեպքում ձեր դաշինքի վարչապետի թեկնածուն լինի Հովիկ Աբրահամյանը:
- Չեմ կարծում, թեեւ ոչինչ չեմ կարող բացառել, քաղաքականության մեջ ոչինչ պետք չէ բացառել: Բայց նման բան չի քննարկվել:
- Իշխանության գալու դեպքում Ծառուկյանը կարո՞ղ է արտաքին քաղաքականություն իրականացնել, հանդիպել այլ երկրների ղեկավարների հետ, Արցախի հարցում բանակցություններ վարել:
- Այո, համոզված եմ, որ նա պատրաստ է ցանկացած հանդիպման կամ ցանկացած խնդիր բարձրացնելուն: