«Կենտրոն» հեռուստաընկերությունով հունվարի 4-ից ցուցադրվում է շքեղ ֆիլմաշար` «Մարդ, որը կառուցում է» խորագրով: Այն նվիրված է Գագիկ Ծառուկյանին եւ ստեղծվել է նրա 60-ամյակի առիթով: Ծառուկյանի 60-ամյակը նոյեմբերի 25-ին էր, որը, ըստ մամուլի տեղեկությունների, նա նշել է նեղ ընտանեկան միջավայրում, Մոնակոյում:
Ֆիլմաշարից 4 մաս արդեն ցուցադրվել է: Քանի մաս ունի այն, հայտնի չէ, սակայն 4-րդ մասն ավարտվում է «Շարունակելի...» գրությամբ: Ֆիլմի առաջին մասը պատմում է, թե ինչպես է Գագիկ Ծառուկյանը գործարաններ կառուցում, երկրորդ մասը՝ թե ինչպես է նա եկեղեցիներ կառուցում, երրորդ մասը, կարծես, նվիրված է սպորտում Ծառուկյանի առաջին հաջողություններին, չորրորդ մասը` նրա օրոք Հայաստանի սպորտի հաջողություններին որպես ՀԱՕԿ նախագահ:
Այս բոլոր ասպարեզներում նրա հետ շփված մարդիկ ֆիլմում ամենատարբեր մանրամասներն են պատմում իրենց շփումներից, Ծառուկյանի անձնական որակներն են ներկայացնում: Պարզվում է օրինակ, որ նա Աբովյանի եկեղեցու շինհրապարակում աշխատող 100 բանվորին անուն առ անուն ճանաչել է: Անձամբ է հղացել քանդակների, պատկերների գաղափարները: Նա նաեւ անձամբ է նախագծել «Փարավոն» ժամանցի համալիրի դիզայներական լուծումները: Նա լավ հայր է, հավատացյալ հայ, կնոջն անսահման սիրող ամուսին, բարի մարդ, տաղանդավոր սպորտսմեն, խաչքարերի եւ եկեղեցիների ճարտարապետ, կրեատիվ դիզայներ, լավ որդի, բոլորին օգնող, հասնող, մի խոսքով՝ հրաշք անձնավորություն:
Ֆիլմաշարի ամենաինտրիգային հատվածը, սակայն դեռ առջեւում է: Առանձնահատուկ հետաքրքրության հարց է` անդրադառնալո՞ւ է այս ֆիլմը Գագիկ Ծառուկյան-քաղաքական գործչին, թե՞ ոչ: Եթե անդրադառնալու է, ապա ի՞նչ բովանդակությամբ: Սա ուշագրավ է, հատկապես, Սերժ Սարգսյանի փետրվարտասներկուսյան հայտնի ելույթի համատեքստում: Բացի այդ, այս օրերին սպասվում է քաղաքականություն վերադառնալու վերաբերյալ Ծառուկյանի վերջնական հայտարարությանը:
ԲՀԿ նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանի փոխանցմամբ այդ հայտարարությունը կարող է լինել առաջիկա մեկ շաբաթվա ընթացքում: «Կենտրոն»-ով ցուցադրվող ֆիլմաշարի շարունակությունն էլ է լինելու այդ նույն ժամանակահատվածում: Եւ Ծառուկյանի վերջնական հայտարարությանն ընդառաջ շատ կարեւոր է, թե նրա քաղաքական կերպարն ինչպես կներկայացվի ֆիլմում:
Հիշեցնենք, Սերժ Սարգսյանը շատ խիստ էր դատել Ծառուկյան քաղաքական գործչին: Քաղաքական գործընթացները խեղկատակության վերածող, տարրական տրամաբանություն եւ իրականության զգացում չունեցող, «այբը» «բենից» չտարբերող, ֆեոդալական տրամաբանություն, մանկամտություն եւ անընկալունակություն, մտավոր ցածր ունակություններ. սրանք Ծառուկյան քաղաքական գործչին տված Սերժ Սարգսյանի բնորոշումներն են:
«Գագիկ Ծառուկյան քաղաքական դերակատարը մեր երկրի համար դարձել է չարիք...Այո, ողբերգություն է, ինչ-որ տեղ նաեւ զավեշտ է, որ Գագիկ Ծառուկյանը քաղաքական մեծ հավակնություններ ունի: Վստահաբար, նրա շրջապատի գրագետ մարդիկ նույնպես հոգու խորքում հասկանում են, որ այս տեսակի՝ պատերազմող երկրի քաղաքական էլիտայի մաս հանդիսանալն իրական վտանգ է: Պատկերացնու՞մ եք մի իրավիճակ, երբ Ծառուկյանը ԵԽ խորհրդարանական վեհաժողովում տեքստ է կարդում, որին հաջորդում են պատգամավորների, այդ թվում՝ նաեւ թուրք եւ ադրբեջանցի պատգամավորների, հարցերը: Այո՛, պատկերացնելը շատ բարդ է եւ սոսկալի, իհարկե»,- ասում է Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքէջում զետեղված ելույթում, որի տրամաբանական շարունակությունը եղավ այն, որ Ծառուկյանը դուրս եկավ քաղաքականությունից:
Ճիշտ է, վերջերս Սարգսյանը կրկին Ծառուկյանի կարիքը զգաց եւ առաջ եկավ վերջինիս քաղաքականություն վերադառնալու հարցը, սակայն դա նշված ելույթի բովանադակությունը չի չեզոքացնում: Ինչ ասվել է, ասվել է, եւ նույնիսկ կայքից չի հեռացվել: Ուստի հետաքրքիր է`արդյո՞ք Ծառուկյանի մասին ֆիլմի հեղինակները համարձակություն կունենան Ծառուկյան-քաղաքական գործչին այլ կերպարով ներկայացնել: Օրինակ այսպես`ճկուն մտքով, ինտելեկտուալ, քաղաքական շախմատին լավագույնս տիրապետող, երկրի միջազգային իմիջը բարձրացնող, հզոր հռետոր եւ հմուտ դիվանագետ:
Քանի որ Ծառուկյանն անձամբ մասնակցում է գործարանների, եկեղեցիների եւ կազինոների նախագծմանը, դժվար թե սույն ֆիլմի սցենարն առանց նրա մասնակցության գրվեր: Ավելին, Ծառուկյանի ժրաջան աշխատասիրությանը ծանոթանալով, կարող ենք ենթադրել, որ ֆիլմի վրա նա նաեւ ռեժիսորական աշխատանք է կատարել: Եւ այս իմաստով իր կենսագրության քաղաքական հատվածը սեփական մատուցմամբ չափազանց հետաքրքիր է լինելու:
«Մարդ, որը կառուցում է» ֆիլմաշարի 4-րդ մասն ավարտվում է մի դրվագով, որում Ասիայի օլիմպիական խորհրդի ներկայացուցիչը «Փարավոն»-ի ճաճանչափայլ դահլիճում Ծառուկյանին պարգեւ է հանձնում: Արարողությանը ներկա է նաեւ Սերժ Սարգսյանը եւ օտարազգի հյուրն իր խոսքը սկսում է այսպես. «Ձերդ գերազանցություն նախագահ Սերգեյ Սարգսյան, Ձերդ գերազանցություն նախագահ Գագիկ Ծառուկյան»: Հետաքրքիր է` ինչո՞ւ չի մոնտաժվել սույն վրիպակը եւ առհասարակ այս ամբողջ կտորը: