Ինչպես «գահընկեց անել» Մամիկոն Ասլանյանին. «Լուսավոր Հայաստանը» վաղը հայտարարություն կանի
Վանաձորում հոկտեմբերի 2-ին կայացած ավագանու ընտրությունների արդյունքում 10 մանդատ ստացած եւ «Հայկական վերածնունդ»-ի ու «Բարգավաճ Հայաստան»-ի հետ դաշինք կազմած «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը Կառավարությանն ուղղված գրություն է պատրաստում, որով պահանջում է կրճատել Վանաձորի ավագանու գործունեության ժամկետը եւ նոր ընտրություններ նշանակել:
Որպես այսպիսի գրության հիմք «Լուսավոր Հայաստանը» համարում է ՏԻՄ օրենքի 69-րդ հոդվածը. այդ հոդվածի էությունն այն է, որ եթե հերթական նստաշրջանի ժամանակ ավագանու նիստերը 3 ամսից ավելի չեն գումարվում, քաղաքի բյուջեի վերաբերյալ որոշում չի կայացվում, ավագանու լիազորությունները Կառավարության որոշմամբ կարող են կրճատվել:
Ինչպես հայտնի է՝ հոկտեմբերի 10-ից հետո մինչ այսօր քվորումի բացակայության պատճառով քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանը չի հաջողել նիստեր անցկացնել: Սա նշանակում է, որ ավագանին շարունակում է աշխատել՝ չունենալով 2017 թվականի համար ընդունված բյուջե:
«Հոկտեմբերի 10-ից հաշված 3 ամիս նիստեր չեն գումարվել: Այդ ընթացքում նաեւ արտահերթ նիստեր են փորձել գումարել, չեն կարողացել: Սա հիմք է՝ ավագանու գործունեության ժամկետը կրճատելու: Իրավաբաններն աշխատում են գրության վրա, փորձում ենք ձեւակերպել մեր պահանջի իրավական հիմնավորումները: Կարծում եմ, վաղը հայտարարություն կանենք, որով կդիմենք մեր մյուս գործընկերներին (ԲՀԿ-ին եւ ՀՎԿ-ին-խմբ.)՝ առաջարկելով քննարկել եւ ստորագրել Կառավարությանն ուղղված գրության տակ»,- մեզ հետ զրույցում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը:
Մեր հարցին՝ ԲՀԿ-ի եւ ՀՎԿ-ի հետ այս պահին կա՞ կոնսենսուս, Մարուքյանը պատասխանեց. «Փաստաթուղթը պատրաստենք, հետո կդիմենք»: Խոսելով Կառավարությունից ունեցած սպասելիքների մասին՝ պատգամավորն ասաց, որ կսպասեն Կառավարության հիմնավորումներին:
«Ամեն ինչի էլ պատրաստ ենք, եթե դիմում ենք, կարծում ենք, որ կա՛մ կմերժեն, կա՛մ կբավարարեն... Որ մերժեն՝ այդ դեպքում կքննարկենք, թե ինչ կարող ենք անել: Տարբերակներ շատ կան»,- եզրափակեց Մարուքյանը:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 2-ին կայացած ընտրությունների արդյունքներով «Լուսավոր Հայաստան»-ը ստացավ 10 մանդատ, ԲՀԿ-ն՝ 3, «Հայկական վերածնունդը»՝ 5, իսկ ՀՅԴ-ն՝ 2: «Լուսավոր Հայաստան», «Բարգավաճ Հայաստան» եւ «Հայկական վերածնունդ» կուսակցությունների միջեւ կնքված համաձայնագրով՝ այս ուժերը քաղաքապետի ընտրության ժամանակ պետք է իրենց ձայնը տային «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ցուցակը գլխավորող Քրիստ Մարուքյանին՝ այդպիսով ՀՀԿ-ին Վանաձորում դարձնելով ընդդիմություն:
Ու չնայած նրան, որ ՀՀԿ-ն ու նրանց կոալիցիոն գործընկեր ՀՅԴ-ն միասին ընտրությունների արդյունքում ընդամենը 15 մանդատ էին ստացել Վանաձորում, Մամիկոն Ասլանյանը փակ քվեարկության արդյունքում 19 ձայնով քաղաքապետ ընտրվեց:
3 ամիս է՝ Մամիկոն Ասլանյանին չի հաջողվում ավագանու նիստեր անցկացնել եւ որոշումներ ընդունել, քանի որ «Լուսավոր Հայաստանն» ու նրա կոալիցիոն գործընկերները բոյկոտում են նիստերը: Ավագանու ընտրություններից հետո գումարվել է ընդամենը ավագանու մեկ նիստ (հոկտեմբերի 10-ին), որի ընթացքում ընտրվել է քաղաքապետ։