Երեկ ՀՀ ազգային ժողովում բյուջետային քննարկումների ժամանակ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը տեղեկացրեց, որ Հայաստանում պետական չինովնիկներին սպասարկող ծառայողական մեքենաների թիվը 1072- է: Այս մեքենաների գնումը, եւ ընթացիկ շահագործումը իրականացվում է պետական բյուջեի, այսինքն մեր` հարկատուներիս հաշվին: Շա՞տ է սա, թե քիչ:
Սա հասկանալու համար կատարենք մի քանի միջազգային համադրումներ: Քրքրելով համացանցը գտանք պետական պաշտոնյաներին սպասարկող ավտոմեքենաների թվի մասին տեղեկություններ երկու եվրոպական երկրներից` Մեծ Բրիտանիայից եւ Դանիայից: Պարզվում է, որ Մեծ Բրիտանիայում պետական չինովնիկներին սպասարկող ավտոմեքենաների թիվը 190 է, իսկ Դանիայում` 23:
Հիմա այլ համադրումներ. ՀՀ պետական բյուջեն 2.3 միլիարդ դոլար է, բնակչությունը 3 միլիոն մարդ, ծառայողական մեքենաների թիվը` 1072: Դանիայի բնակչությունը 5.6 միլիոն է, բյուջեն` 160 միլիարդ դոլար, ծառայողական մեքենաների թիվը` 23: Մեծ Բրիտանիայի բնակչության թիվը 65 միլիոն է, բյուջեն 1.1 տրիլիոն դոլար, ծառայողական մեքենաների թիվը 190:
Այսպիսով բացարձակ թվով Հայաստանում ծառայողական մեքենաների թիվը 46.6 անգամ գերազանցում է Դանիայի եւ 5.6 անգամ Մեծ Բրիտանիայի ցուցանիշին: Բնակչության մեկ շնչի հաշվով Հայաստանում ծառայողական մեքենաների թիվը 510 անգամ գերազանցում է Մեծ Բրիտանիայի եւ 892 անգամ` Դանիայի ցուցանիշը: Պետական բյուջեների համադրելի ծախսերի տեսանկյունից մենք ծառայողական մեքենաների ձեռք բերման վրա ծախսում ենք 3 հազար 300 անգամ ավելի շատ գումար քան մեծբրիտանացիները եւ մոտ 4 հազար անգամ ավելի շատ, քան դանիացիները:
Ստացվում է որ մենք 3-4 հազար անգամ ավելի շատ ենք սիրում մեր չինովնիկներին, քան անգլիացիներն ու դանիացիները եւ պատրաստ ենք մեր վերջին գումարները տրամադրել նրանց համար ճոխ ու պլպլան «պադավատներ» գնելու համար: Իսկ օրինակ դանիացի բարձրաստիճան պաշտոնյաները այնքան «հիմար են», որ աշխատանքի են գնում հեծանիվով կամ հասարակական տրանսպորտով: