Կլիմայի գծով հանրային ներդրումների կառավարման և գնահատման շրջանակում Հայաստան է ժամանել Արժույթի միջազգային հիմնադրամի փորձագիտական խումբը։
Ինչպես հայտնել է ՆԳՆ-ն, ՓԾ տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալ Արամ Ղազարյանը փետրվարի 16-ին հանդիպել է Հիմնադրամի տեխնիկական աջակցության առաքելության ղեկավար Էդմոնդ Պատրիկ Հերնի գլխավորած պատվիրակությանը։ Հանդիպմանը մասնակցել են Ներքին գործերի և Ֆինանսների նախարարությունների ներկայացուցիչներ։
Քննարկվել են Աղետների ռիսկի կառավարման ազգային ռազմավարության և ֆինանսական հատկացումների վերաբերյալ հարցեր։
634041127_883132168018942_6529297667520160309_n.jpg (1.40 MB)
Արամ Ղազարյանն իր խոսքում նշել է, որ հանդիպումն առանձնահատուկ կարևորություն ունի համագործակցության ամրապնդման և արդյունավետ լուծումների մշակման տեսանկյունից։
Ներկայացվել են Աղետների ռիսկի կառավարման 2023-2030թթ. ռազմավարությունը, գործողությունների ծրագիրն ու առաջնահերթությունները։
Անդրադարձ է կատարվել «Աղետների ռիսկի կառավարման և բնակչության պաշտպանության մասին» օրենքին, ինչպես նաև կլիմայական գործոնների ազդեցությանն ու դրանց դիմակայությանն ուղղված միջոցառումներին: Ներկայացվել են նաև ներդրումային մեխանիզմների վերաբերյալ առաջարկություններ։
636985491_883132158018943_7841777565801120141_n.jpg (1.36 MB)
Կարևորվել են վաղ ազդարարման համակարգի արդիականացումն ու փրկարար ծառայողների վերապատրաստումները։
Աղետների ռիսկի նվազեցման և կլիմայական փոփոխություններին դիմակայունության ուղղությամբ ընդգծվել է ներդրումների արդյունավետ կառավարման կարևորությունը: