Արդարադատության նախարարի տեղակալ Տիգրան Դադունցն ընդունել է ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի ընտրական կարիքների գնահատման առաքելությանը։
Ինչպես հայտնել են նախարարությունից, Դադունցը կարևորել է ԺՀՄԻԳ-ի հետ շարունակական և կառուցողական համագործակցությունը ընտրական գործընթացների թափանցիկության ապահովման, հանրային վստահության բարձրացման և ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման համատեքստում։ Նա ընդգծել է, որ ընտրական օրենսդրության բարեփոխումները իրականացվում են միջազգային չափանիշներին համահունչ՝ հաշվի առնելով ԺՀՄԻԳ-ի առաջարկություններն ու փորձագիտական աջակցությունը։
637459397_1346551414180138_2047590197537506548_n.jpg (230 KB)
Տիգրան Դադունցը ներկայացրել է 2024 թվականին ընդունված Ընտրական օրենսգրքի լայնածավալ օրենսդրական փոփոխությունները՝ մասնավորապես անդրադառնալով կուսակցությունների և նախընտրական քարոզարշավի ֆինանսավորման կանոնակարգմանը, ընտրատեղամասերի ֆիզիկական և տեղեկատվական հասանելիության ապահովմանը, ինչպես նաև ընտրական իրավունքի արդյունավետ իրացմանն ուղղված այլ մեխանիզմներին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև ապատեղեկատվության և ատելության խոսքի դեմ պայքարի, ինչպես նաև նախընտրական շրջանի թափանցիկության և հաշվետվողականության բարձրացման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը։
Առաքելության արդյունքները հաշվի կառնվեն հունիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների դիտարկման հարցի համատեքստում: