«Պատասխանատու չենք մեր քայլերի համար». պատգամավորն ԱԺ ամբիոնից հրապարակեց զոհերի ու անհետ կորածների ծնողների նամակը
ԱԺ պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանն այսօր խորհրդարանի հայտարարությունների ժամին ընթերցեց զոհված եւ անհետ կորած զինծառայողների 73 ծնողների նամակը: Այն իրեն է փոխանցվել երեկ ԱԺ-ում հանդիպման ժամանակ:
«Մենք՝ 67 սպանված եւ 6 անհետ կորած զինվորների ծնողներս, պահանջում ենք Ազգային ժողովի կուսակցություններից եւ պատգամավորներից լսել մեր խնդիրները եւ պատասխան տալ՝ որպես ՀՀ բարձրագույն մարմին: Մինչեւ հոկտեմբերի 10-ը երեխաները գտնվել են մարտական դիրքերում՝ «Մարտունի 3»-ում: Հրաման է եկել Ջալալ Հարությունյանից, որ կոնկրետ այդ պոստերում հարձակում է սկսվելու. խաբելով ասել են, որ տանում են ապահով վայր, սակայն որոշումը կոնկրետ եղել է Հադրութ տեղափոխել, որը հանձնված է եղել հոկտեմբերի 9-ից: Բայց 73 հոգանոց վաշտը տեղափոխել են հոկտեմբերի 11-ին: Պահանջում ենք բոլոր ԱԺ պատգամավորներից եւ պետական մարմիններից գործը քննչական մարմիններից տեղափոխել ԱԱԾ-ի տիրույթ, կազմել քննչական խումբ եւ անմիջապես զբաղվել այս դիտավորյալ սպանության բացահայտմամբ»,- պատգամավորի ներկայացմամբ՝ ասվում է նամակում:
Զոհերի եւ անհետ կորածների ծնողները նաեւ կոնկրետ պատասխանատուների անուններ են նշել: Ըստ նրանց՝ պատասխանատու է ինչպես ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանը, այնպես էլ գնդի, գումարտակի հրամանատարները, շտաբի պետը եւ այլք:
Պատգամավորն ասաց նաեւ, որ զինվորների ծնողները զգուշացնում են՝ արդարացի լուծում չտալու դեպքում պատասխանատու չեն իրենց քայլերի համար: