ՀՀ-ում ռազմական դրությունը վերացվեց. ԱԺ-ն ընդունեց ընդդիմադիրների նախագիծը
ԱԺ-ն ընդունեց ռազմական դրությունը վերացնելու մասին որոշման նախագիծը: Այսպիսով՝ ՀՀ ում ռազմական դրությունը վերացվեց։
Նախագիծն ընդունվեց 118 կողմ, 1 դեմ, 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ:
Նախագծի ընդունումից հետո Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը ասաց՝ «Հիրավի անիմանալի են ճանապարհներն Աստծո»:
Նախագծի հեղինակները Ազգային ժողովի ընդդիմադիր «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցություններն էին:
Նրանք առաջարկում էին հանել ռազմական դրությունը՝ ընդգծելով, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ պահպանվում է հրադադարի ռեժիմը, իսկ ռազմական դրության իրավական ռեժիմը չվերացնելը, ըստ նրանց, քաղաքական նպատակներ ունի:
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը երեկ պատգամավորներին առաջարկել էր կողմ քվեարկել նախագծին՝ ընդգծելով, որ, Կառավարության որոշմամբ, ռազմական դրության իրավական ռեժիմը վերանալու է:
Հայաստանի Հանրապետությունում ռազմական դրություն է հայտարարված սեպտեմբերի 27-ից՝ Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմով պայմանավորված: Թեև նախորդ տարվա դեկտեմբերին, ռազմական դրությամբ պայմանավորված, որոշ սահմանափակումներ հանվել էին, այնուամենայնիվ, ռազմական դրությունը շարունակում էր պահպանվել: