Մենք ասել ենք, որ եթե օրենսգիրքը փոխվի, ընտրությունների մասնակցության որոշումը չի փոխվելու, որովհետև ընտրություններին այլընտրանք չունենք, բայց խաղի ընթացքում խաղի կանոնները չի կարելի փոխել: Ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում այսօր հայտարարել է «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
«Օրենսգիրքը ամբողջությամբ հում է, և մենք առաջարկում ենք, որ այս հում օրենսգիրքը հիմա չընդունենք»:
Մարուքյանը ԸՕ-ի ընդունմանը դեմ լինելու 2 պատճառ առանձնացրեց: «Ընտրության օրը հայտարարելուց հետո չի կարելի փոխել գործող խաղի կանոնները: Այս օրը հայտարարվել է գործող խաղի կանոնների լույսի ներքո, և բոլոր գործող խաղի կանոններով պատրաստվում ենք ընտրությունների: Նոր խաղի կանոններ ընդունել նշանակում է ընտրության օրը կասկածի տակ դնել, հետևաբար այդ ճգնաժամը խորացնել երկրում»:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը նաև ասաց, որ առաջարկվող փոփոխություններով նախատեսվում է անցում կատարել ամբողջական համամասնական ընտրակարգի: «Ամբողջական համամասնական ընտրակարգ նշանակում է, որ կուսակցապետերը կամ կուսակցության խորհուրդները նշանակելու են պատգամավորներ, այսինքն՝ նրանք որոշելու են, թե ովքեր են իրենց ցուցակներում անցողիկ տեղերում»:
Նա հավելեց, որ այս ընտրակարգով քաղաքացիները առաջնորդի են ընտրելու, սակայն պատգամավորներին ժողովուրդը չի ընտրելու: «Ընտրվում են մարդիկ, ովքեր ըստ էության, եթե ժողովրդի առաջ կանգնեն, ժողովրդի դատի առաջ կանգնեն, որ ընտրվեին, այդ մարդիկ չէին ընտրվի»,- նշեց Մարուքյանը՝ հավելելով, որ պետք է ձեռնպահ մնալ գործող ընտրական օրենսգրքին ձեռք տալուց:
Հիշեցնենք, որ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ ռեյտինգային համակարգը տարիներ շարունակ համարվել է քողարկված մեծամասնական համակարգ: «Իսկ մեր երկրի համար ավելի ճիշտ է, ավելի քաղաքական է և նպաստում է քաղաքական բանավեճի կայացմանը, եթե լինի համամասնական համակարգ»: