Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը այսօր Կառավարությունում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում ասաց, որ կովիդով հիվանդներին սպասարկող 12 հաստատություն է գործում:
«Թվերի աճի հետ կապված ավելացնում ենք մահճակալային ֆոնդը»,- ասաց նա:
Նախարարը նաև նշեց, որ այս պահին կա կորոնավիրուսի մինչև 300 կրկնակի դրական թեստի արդյունք: «Բայց գնահատական տալ՝ արդյոք դա կրկնավարակ է, թե դեռ վարակը մարդու օրգանիզմից դուրս չի եկել, չենք կարող: Ներկայումս մենք ուսումնասիրություն ենք իրականացնում: Առաջիկայում, երբ լինեն ուսումնասիրության արդյունքները, մենք անպայման կհրապարակենք»:
Ավանեսյանը նաև նշեց, որ կապի մեջ են կորոնավիրուսի դեմ պատվաստված քաղաքացիների հետ: «Որևէ արտառոց դեպք, սուր կողմնակի երևույթ չենք գրանցել»:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ որոշ երկրներ կասեցրել են «Astra Zeneca» ընկերության պատվաստանյութի որոշ խմբաքանակների օգտագործումը՝ Ավանեսյանը նշեց. «Կասեցրել են, որպեսզի մասնագիտական հանձնաժողովները պարզեն՝ արդյոք պատվաստումից հետո քաղաքացիների մոտ ի հայտ եկած կողմնակի երևույթները կապվա՞ծ են պատվաստանյութի հետ, թե՞ ոչ: Ես անցյալ օրն էլ կրկնեցի, որ մենք ուշադիր կերպով հետևում ենք, կապի մեջ ենք, և երբ լինի գնահատականը, ապացուցվի պատճառահետևանքային կապը, մենք էլ կձեռնարկենք բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ մեր հետագա բանակցությունների ընթացքը տեսնելու համար:
Ավանեսյանը նաև ասաց, որ հնարավոր է՝ Հայաստանը պատվիրի «Astra Zeneca» ընկերության պատվաստանյութը, սակայն ընդգծեց, որ պատվաստանյութի հետ կապված խնդիրները ազդակ են՝ ավելի աչալուրջ լինելու համար: Նախարարն ասաց նաև, որ «Astra Zeneca» պատվաստանյութ Հայաստանն այս պահին չունի: