Պետական-իրավական հարցերի հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն տվեց Սերգեյ Բագրատյանի նախագծին
Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն տվեց «ԱԺ կանոնակարգ սահմանադրական օրենքում» լրացում կատարելու մասին նախագիծին:
Անկախ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը այս նախագծով առաջարկում է անվստահություն հայտնել Կառավարության այն անդամներին, ովքեր անհարգելի պատճառներով չեն ներկայանա քննիչ հանձնաժողովի նիստերին: «Կառավարության այն անդամները, որոնք պետք է հրավիրվեն և չմասնակցեն, անհարգելի կերպով բացակայեն քննիչ հանձնաժողովի կողմից ներկայացվող հարցին պատասխանելուց, քննիչ հանձնաժողովի նիստին օգնելուց և ցանկացած հարցի վերաբերյալ հիմնավոր պարզաբանումներ տալուց, քննիչ հանձնաժողովի եզրակացության ուժով կարող են անվստահության հարց բարձրացնել Ազգային ժողովի հերթական լիագումար նիստում»:
Բագրատյանն ասաց, որ նախագծի նպատակը քննիչ հանձնաժողովի լիազորությունները մեծացնելն է: Պատգամավորը մանրամասնեց, որ Ազգային ժողովը վարչապետին է առաջարկություն ներկայացնելու՝ Կառավարության այս կամ այն անդամին անվստահություն հայտնելու համար:
Հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, սակայն, նշեց, որ այս առաջարկով խնդիրը վերջնականապես չի լուծվում: «Եթե կանոնակարգում լիներ հնարավորություն, որ քննիչ հանձնաժողովը ինքնուրույնաբար բարձրացներ Ազգային ժողովում այս կամ այն նախարարի հետագա պաշտոնավարման հարցը, եթե նման կանոնակարգում կբերեինք, դա այլ հնարավորություն կլիներ, որովհետև դա, ըստ էության, կլիներ վերջնական լուծում, բայց այն, ինչ առաջարկվում է, ըստ էության, խնդիրը չի լուծում»:
Պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանն էլ ասաց, որ հավանաբար Սերգեյ Բագրատյանը Կառավարության նկատմամբ խորհրդարանական վերահսկողության սահմանադրական նորմի ավելի ամբողջական իրացում ապահովելու նպատակ է ունեցել:
«Այստեղ հիմնականում հրավիրվում են բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք, ես չեմ հիշում իմ խորհրդարանական՝ արդեն 3.5 տարվա գործունեության ընթացքում, որ մենք քննիչ հանձնաժողովի նիստի հրավիրենք ինչ-որ գյուղապետի տեղակալի կամ գյուղապետարանի առևտրի բաժնի պետի: Այդպիսի բան չի եղել, հիմնականում այստեղ ինքնագոհ, անսանձ և ինքնասիրահարված նախարարներին մի քիչ զսպաշապիկ հագցնելու նպատակ է այս նախագիծը հետապնդում»: