Ըստ Թովմասյանի՝ Գևորգ Կոստանյանի գործը ինտերպոլը համարել է քաղաքական. նա փաստաթուղթ հրապարակեց
Դեռևս 2020-ի ապրիլի 10-ին միջազգային քրեական ոստիկանությունը՝ Ինտերպոլը, մերժել է ՀՀ իրավապահներին հետախուզում հայտարարել ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի նկատմամբ՝ որպես Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալի։ Լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնեց պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը՝ հրապարակելով Ինտերպոլի մի փաստաթուղթ՝ ուղղված ՀՀ ինտերպոլի ազգային բյուրոյին։
«Գլխավոր քարտուղարությունը վկայակոչում է ընդհանուր տագնապի մասին ներքոնշյալ հաղորդագրությունը, որը տարածել է Հայաստանում Ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոն Գևորգ Կոստանյանի վերաբերյալ: Խնդրում ենք հաշվի առնել, որ իրավաբանական փորձաքննությունից հետո գլխավոր քարտուղարությունը եկել է այն եզրակացության, որ հետախուզվող անձի մասին ծանուցումը չի համապատասխանում Ինտերպոլի կանոնադրության 3-րդ հոդվածին»:
Թովմասյանը ընթերցեց կանոնադրության 3-րդ հոդվածը: «Կազմակերպությանը խստորեն արգելվում է ձեռնարկել քաղաքական, ռազմական, կրոնական, ռասսայական բնույթի որևէ միջամտություն: «Այսինքն՝ Գևորգ Կոստանյանի գործը ինտերպոլը համարել է քաղաքական և հետևաբար համապատասխանաբար ծանուցում չի ուղարկվել, այդ անձի վերաբերյալ տեղեկությունը դեռևս 2020 թվականի ապրիլի 4-ին տվյալների բազայից հանվել է»:
Թագուհի Թովմասյանի խոսքով՝ միջազգային քրեական ոստիկանությունը, փաստորեն, մերժել է Հայաստանի իրավապահներին հետախուզել Գևորգ Կոստանյանին:
Երկրորդ փաստաթղթով էլ, ըստ Թովմասյանի, Ինտերպոլի գլխավոր քարտուղարությունը հանձնարարություն է ուղարկել աշխարհի բոլոր երկրներում գտնվող ինտերպոլի ստորաբաժանումներին, որպեսզի Գևորգ Կոստանյանի վերաբերյալ տվյալները ընդհանրապես հանվեն ինտերպոլի բազայից:
Պատգամվորի խոսքով՝ Ինտերպոլը այսպիսով արձանագրել է, որ Հայաստանում տեղի է ունենում քաղաքական հետապնդում: Նա ասաց, որ սրան պետք է հետևեն իրավական գործընթացներ:
«Մեր հայտնի քաղաքական գործիչները երբ այսպիսի բացահայտումներ էին անում, հարցնում էինք՝ որտեղից այդ փաստաթուղթը, ասում էին՝ առավոտյան բացեցի դուռը, տեսա մեր դռան տակի այդ փալասը գցած էր, փալասի տակ դրված էր մի թղթապանակ, ու ես օգտվեցի այդ թղթապանակից: Ես նույն ձևով եմ պատասխանում»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ ուրիշ փաստաթղթեր ունի, որոնք կհրապարակի ըստ պատեհության:
Կոստանյանը, հիշեցնենք, Մարտի 1-ի գործով որպես մեղադրյալ է ներգրավվել պաշտոնեական կեղծիք կատարելու (Քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով), պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն դրդելու (38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով), պաշտոնեական կեղծիք կատարելուն դրդելու (38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով), ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործությունը պարտակելուն դրդելու (38-334-րդ հոդվածի 1-ին մասով), ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ գործերով ապացույցների կեղծմանը դրդելու (38-349-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով) հոդվածներով։