ԱՄՆ-ը, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան և Իտալիան լեգիտիմ չեն համարում Սիրիայում կայանալիք ընտրությունները
16/03/2021 schedule12:12
Միացյալ Նահանգները, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան և Իտալիան Սիրիայում կայանալիք նախագահական ընտրությունները չեն համարում ազատ և արդար ու միջազգային հանրությանը կոչ են անում չկարգավորել հարաբերությունները Դամասկոսի հետ ստացված արդյունքներից հետո էլ: Այս մասին ասվում է հինգ երկրների արտգործնախարարների համատեղ հայտարարության մեջ, որի տեքստը տարածել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայությունը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ցանկացած քաղաքական գործընթաց պահանջում է բոլոր սիրիացիների մասնակցությունը, ներառյալ՝ սփյուռքը և տեղահանվածները, որպեսզի բոլորի ձայները լսվեն»,- պնդում են նախարարները:
Սիրիայում նախագահական ընտրությունները տեղի կունենան 2021 թվականին: Ամսաթիվը դեռ որոշված չէ, բայց երկրի գործող օրենսդրության համաձայն՝ դրանք կարող են անցկացվել ապրիլի 16-ից մայիսի 16-ը: