Պետք չէ խուճապահար լինել ինչ-որ մի ամսվա կտրուկ գնաճից. ԿԲ-ն հսկողության տակ է պահում եւ արագ արձագանքում է. նախարար
12/03/2021 schedule13:44
Գնաճը պայմանավորված է միջազգային շուկայում բազմաթիվ գործոններով: Այսօր լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
«Տրանսպորտի գները, ծովային բեռնափոխադրումների գները կտրուկ բարձրացել են, բացի այդ՝ ուտելիքի գներն են ամբողջ աշխարհում բարձրացել, ու դրա հետեւանքով ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության եւ գների վրա էական են»,- նշեց նախարարը:
Նրա խոսքով՝ Կենտրոնական բանկը եւ Կառավարությունը աշխատում են այն ուղղությամբ, որ հնարավորինս զսպեն գնաճը: Ըստ նրա՝ ԿԲ-ն գործիքակազմ ունի, որը կիրառում է:
«Բնականաբար, պետք չէ նաեւ խուճապահար լինել ինչ-որ մի ամսվա կտրուկ գնաճից: Եթե ինչ-որ մի ամիս ինչ-որ մասնավոր պատճառով գնաճ կա, դա չպետք է առիթ դառնա, որ անհավասարակշռված քայլեր ձեռնարկվեն: Ես վստահ եմ, որ Կենտրոնական բանկի մեր գործընկերները իրենց հսկողության տակ են պահում եւ արագ արձագանքում գնաճին: Ու ես կարծում եմ, որ հաջորդ ամիսներին մենք կտեսնենք գնաճի վերադարձը դեպի թիրախային միջակայք»,- ասաց Քերոբյանը:
Անդրադառնալով կորոնավիրուսի պատճառով զբոսաշրջային ընկերությունների կրած վնասներին՝ նախարարը նշեց, որ նախորդ տարի Կառավարությունը մի քանի մասշտաբային միջոցառումներ է իրականացրել զբոսաշրջության ոլորտի ընկերություններին աջակցելու համար. «Ես կարող եմ ասել, որ մենք տուրիստական ոլորտի որոշ ենթաճյուղերում վերականգնում ենք տեսնում, օրինակ՝ հանրային սննդի ոլորտում: Իսկ մյուս մասերում, որտեղ վերականգնում դեռեւս չկա՝ հյուրանոցներ, տուրիստական ընկերություններ, տուրիստական տրանսպորտային գործակալություններ, Կառավարությունը շարունակում է իր օժանդակությունը»:
Նա նաեւ լավ լուր հայտնեց՝ նշելով, որ ապրիլ ամսից էապես ավելացել է ամրագրումների քանակը հյուրանոցներում. «Հույս ունենալով, որ կորոնավիրուսի ազդեցությունը չի վնասի դրան՝ մենք կարծում ենք, որ ապրիլից սկսած՝ արդեն էական բարելավում կտեսնենք զբոսաշրջության ոլորտում»:
Հարցին՝ ո՞ր ոլորտներն են սկսել ակտիվանալ թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքի որոշումից հետո, նախարարը պատասխանեց, որ էական փոփոխություն են տեսնում առաջին հերթին թեթեւ արդյունաբերության ոլորտում՝ հագուստ, կոշիկ, որոշակի տեղաշարժ կա նաեւ շինարարության ոլորտում: