Վիրավորանքի և զրպարտության համար նախատեսվող փոխհատուցումը կավելանա. ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց Սիմոնյանի նախագիծը
11/02/2021 schedule16:42
Ազգային ժողովը առաջին ընթերցմամբ ընդունեց ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանի հեղինակած նախագիծը, որով առաջարկվում է ավելացնել վիրավորանքի և զրպարտության համար նախատեսվող փոխհատուցումը:
Նախագծով նախատեսվում է ավելացնել վիրավորանքի և զրպարտության համար նախատեսված փոխհատուցման չափը: Եթե վիրավորանքը տեղ է գտնում լրատվական գործունեություն իրականացնողի տարածած տեղեկատվության մեջ, ապա նախատեսվում է վճարել նվազագույն աշխատավարձի 5000-ապատիկի չափով փոխհատուցում: Լրատվական գործունեություն իրականացնողի տարածած տեղեկատվության մեջ զրպարտության համար առաջարկվում է վճարել սահմանված նվազագույն աշխատավարձի 10000-ապատիկի չափով:
Նախագծի հարակից զեկուցող, արդարադատության փոխնախարար Վահե Դանիելյանը քննարկման ընթացքում նշել էր, որ, իր կարծիքով, վիրավորանքի և զրպարտության համար նախատեսվող պատժաչափը չպետք է գերազանցի համապատասխանաբար 2 միլիոն և 3 միլիոն դրամը: