Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը այսօր հայտարարեց, որ կողմ է ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու նախագծին, որով առաջարկվում է ավելացնել վիրավորանքի և զրպարտության համար նախատեսված պատժաչափը:
«Մեզ մոտ այսօր տիրում է գաղջ մթնոլորտ, հատկապես՝ սոցիալական ցանցերում: Վիրավորանք, զրպարտություն, վիրավորանքով համեմված զրպարտություն, սուտ, մանիպուլյացիա, վիրավորանք ծնող սուտ, վիրավորանք ծնող մանիպուլյացիաներ: Այս միջավայրում առողջ խոսքն էլ է կորում, առողջ քննարկումն էլ է կորում, ու այս խնդիրը պետք է լուծել: Ես չգիտեմ՝ այս նախագիծը այդ խնդիրը ինչքանով է լուծելու, բայց մի քայլ առաջ է, դա հաստատ»,- ասաց Թունյանը:
Պատգամավորը խոսեց լրատվամիջոցներում հանդիպող որոշ հրապարակումների մասին, որոնք, ըստ նրա, մանիպուլյացիաներ են: «Հարցազրույց եմ տալիս, որտեղ խոսվում է պետական պարտքի մասին, 750 միլիոն դոլարի պարտատոմսերի մասին, ասում եմ, որ դա անհրաժեշտ է, որպեսզի բյուջեի ծախսերը կարողանանք կատարել: Ու հարցնում եմ, ասում եմ՝ եթե կա ուրիշ տարբերակ, երբ հարկերդ նվազել են, երբ ծախսերդ աճել են, ասեք: Պետական պարտքը միակ ձևն է»:
Ըստ Թունյանի՝ այդ հարցազրույցի արձագանքների 80 տոկոսը վերաբերել է պարգևավճարների թեմային: «Պարգևավճարներ մի ստացեք. պետական բյուջեի ծախսերը կատարեք, այ պարգևավճար թալանողներ, այ բյուջե թալանողներ, ու ամբողջը այս ոճի մեջ: Այստեղ այդ վիրավորանքը ավելի դատապարտելի չէ, ավելի դատապարտելի է պատճառը. ինչո՞ւ են այդ մարդիկ այդպես մտածում: Որովհետև ԱԺ պատգամավորները պարգևավճար չեն ստանում, բայց լրատվամիջոցները վերնագիր են դնում՝ «ԱԺ-ում կրկին բաժանել են պարգևավճարներ»: Կամ հետ են գնում, նայում են անցած տարվա մեկ անգամ ստացած պարգևավճարին, էլի թեման դնում են շրջանառության մեջ, կամ սուտ են տարածում, որ «Հայաստան հիմնադրամից» փող են փոխանցել, և դա բաժանվել է պատգամավորներին: Հիմա արդեն վերջին ստադիան է հասել, արդեն էլ ուրիշ խոսելու բան չկա, ասում են՝ Ազգային ժողովում բունտ է հասունանում, որ պարգևավճար չեն ստանում, ու դրա պատճառով դժգոհություններ են առաջացել»:
Բաբկեն Թունյանը նաև նշեց, որ կողմ է վիրավորանքի և զրպարտության քրեականացմանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու նախագծի հեղինակը ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանն է: Նախագծով նախատեսվում է ավելացնել վիրավորանքի և զրպարտության համար նախատեսված տուգանքի չափը: Եթե վիրավորանքը տեղ է գտնում լրատվական գործունեություն իրականացնողի տարածած տեղեկատվության մեջ, ապա նախատեսվում է վճարել նվազագույն աշխատավարձի 5000-ապատիկի չափով փոխհատուցում: Լրատվական գործունեություն իրականացնողի տարածած տեղեկատվության մեջ զրպարտության համար առաջարկվում է վճարել սահմանված նվազագույն աշխատավարձի 10000-ապատիկի չափով: