Արդեն 7 ընկերություն հայտ է ներկայացրել Ինժեներական քաղաքում գտնվելու համար. Արշակյան
Արդեն 7 ընկերություն հայտ է ներկայացրել Ինժեներական քաղաքում գտնվելու համար, եւ դրանց վերաբերյալ արդեն որոշում կա կայացված հանձնաժողովի կողմից: Մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
«Ուզում եմ հիշեցնել, որ Ինժեներական քաղաքը Բագրեւանդում կառուցվող այն կառույցն է, որը հատկապես բարձր տեխնոլոգիական սարքաշինական, էլեկտրոնային սարքավորումների ընկերություններին եւ, իհարկե, ռազմարդյունաբերության ոլորտի ընկերություններին հնարավորություն է տալիս օգտվել ընդհանուր գիտահետազոտական հնարավորություններից, թանկարժեք լաբորատորիաներից, ինչպես նաեւ մեխանիկական, մետաղամշակման բարձրորակ եւ բարձրակարգ հնարավորություններից»,- ասաց նախարարը:
Նրա խոսքով՝ ընկերությունները այնտեղ կարող են հողակտորի համար դիմում ներկայացնել, եւ պետությունը նվիրատվության միջոցով այն կտրամադրի նրանց. «Ընկերություններն իրենց ենթակառուցվածքն այնտեղ կառուցելու միջոցով կարող են դառնալ Ինժեներական քաղաքի մաս»:
Արշակյանը հայտնեց, որ 2020 թվականին ինժեներական քաղաքում հիմնվել է Երեւանի պոլիտեխնիկական համալսարանի էլեկտրոնային համակարգերի եւ չափիչ սարքերի ամբիոնը, որը կրթական նոր ծրագրեր է իրականացնելու, ու որտեղ դասավանդելու են նոր մասնագետներ: