Ցավում եմ, որ, ապատեղեկատվությամբ ուղղորդված, ուրանում են ազգի նվիրյալներին․ Արոնյանի ընկերուհին գրառում է կատարել
Հայաստանի թիվ մեկ շախմատիստ Լևոն Արոնյանը այս օրերին մասնակցում է Champions Chess Tour-ի հերթական փուլին՝ Opera Euro Rapid առցանց մրցաշարին, որն անցկացվում է արագ շախմատի կանոններով (15 րոպե+10 վայրկյան յուրաքանչյուր քայլի համար)։ Մրցաշարն անցկացվում է երկու փուլով։ Նախ 16 շախմատիստները մեկական պարտիա են անցկացնում միմյանց դեմ, այնուհետև 15 տուրի ավարտից հետո լավագույն արդյունք ունեցող 8 շախմատիստները շարունակում են պայքարը նոկաուտ համակարգով։
Մրցաշարի առաջին օրը՝ փետրվարի 6-ին, Արոնյանը 5 հնարավորից վաստակեց 2․5 միավոր և եզրափակում էր լավագույն տասնյակը։ Երկրորդ օրը Լևոնը բարելավեց իր դիրքերը․ նա 5 հնարավորից վաստակեց 3 միավոր և այժմ 5-7-րդ տեղերը բաժանողների խմբում է։ Առաջատարը Մագնուս Կառլսենն է, որը վաստակել է 7 միավոր, կես միավորով հետ են մնում Ուեսլի Սոն և Անիշ Գիրին, 6 միավոր ունի Յան Նեպոմնյաշչին։
Խաղային հերթական օրվա ավարտից հետո Լևոն Արոնյանի ընկերուհին՝ Անիտա Այվազյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել՝ ոչ երկիմաստորեն անդրադառնալով վերջին օրերին շախմատիստի մասին շրջանառվող լուրերին․
«Զարմանալի է. անգամ առանց «գերհզոր համակարգչի» Լևոն Արոնյանը շարունակում է հաղթանակներ գրանցել: Հ.Գ. Դուք ձեզ լսո՞ւմ եք: Ի՞նչ համակարգիչ: Ցավում եմ, որ ժողովրդի մի մասը, ապատեղեկատվությամբ ուղղորդված, ուրանում է ազգի նվիրյալներին»:
Նշենք, որ նախորդ շաբաթ Mediaport տելեգրամյան ալիքը տեղեկություն էր տարածել, որ Արոնյանը իբր չի ցանկանում այլևս հանդես գալ Հայաստանի դրոշի ներքո, պատրաստվում է մշտական բնակություն հաստատել ԱՄՆ-ում և ներկայացնել այդ երկիրը։ Պատճառը իբր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Արոնյանին տրված ու չկատարած խոստումն էր՝ շախմատիստի համար գերհզոր համակարգչի ձեռքբերման և անձնական մարզչի ֆինանսավորման հարցը լուծելու մասին։ Ինքը Արոնյանը իր մասին շրջանառվող տեղեկությունը դեռ չի մեկնաբանել։