Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ստացել է Հայաստանի գանգատն ընդդեմ Ադրբեջանի։ Այն վերաբերում է Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ընթացքում և դրան հաջորդող ժամանակահատվածում թույլ տրված կոնվենցիոն խախտումներին: Այս մասին ասված է ՄԻԵԴ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Սեպտեմբերի 29-ին Դատարանը բավարարել էր միջանկյալ միջոցի կիրառումը՝ համաձայն կանոնակարգի 39-րդ կանոնի:
«Դատարանը կոչ էր արել Հայաստանին եւ Ադրբեջանին ձեռնպահ մնալ ցանկացած քայլերից, հատկապես ռազմական գործողություններից, որոնք կարող են հանգեցնել քաղաքացիական բնակչության իրավունքների խախտումների, այդ թվում՝ նրանց կյանքն ու առողջությունը վտանգի ենթարկելուն: Դատարանը կոչ է արել պահպանել կոնվենցիայով իրենց պարտավորությունները, մասնավորապես՝ 2-րդ հոդվածի (կյանքի իրավունք) և 3-րդ հոդվածի (խոշտանգումների եւ անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի եւ պատժի տեսակների արգելումը)»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Դատարանը նշում է, որ ստացել է Հայաստանի և գերիների ազգականների կողմից բազմաթիվ հարցումներ. ներկայացվել է 228 մարդու վերաբերյալ հարցում: Իսկ Ադրբեջանից ՄԻԵԴ-ը հունվարի 15-ին ստացել է «Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի» միջպետական գանգատը և ընդհանուր 13 ադրբեջանցի գերու վերաբերյալ դիմում:
Դատարանն առաջարկել է պատասխանող կառավարությանը ներկայացնել տեղեկատվություն համապատասխան անձանց մասին:
Հայաստանի միջպետական գանգատը պարունակում է խախտումների մասին պնդումներ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին սկսված ռազմական գործողությունների ընթացքում` ներառյալ քաղաքացիական բնակչության, ինչպես նաև քաղաքացիական և հասարակական սեփականության ու ենթակառուցվածքների վրա հարձակումներ, քաղաքացիների նկատմամբ մահապատժի, դաժան վերաբերմունքի մասին: