Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց Կառավարության կողմից ներկայացված «Սոցիալական աջակցության մասին» օրենքում և կից ներկայացված օրենքներում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը նախագիծը ներկայացնելիս նշել էր՝ նախագծով առաջարկվում է միավորել սոցիալական պաշտպանության ոլորտի 4 կառույցները և ստեղծել միասնական ծառայություն: «Գործող կարգավորումներով 2021 թվականի ապրիլի 1-ից պետք է ներդրվեր ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների համակարգ: Մասնավորապես՝ ստեղծելով Ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների պետական գրասենյակ՝ սոցիալական պաշտպանության ոլորտի չորս մարմիններից երեքի հիմքի վրա: Սակայն վերջինիս կազմում նախատեսված չէ ներառել նախարարության ենթակա մարմինը՝ Սոցիալական ապահովության ծառայությունը, որը նախատեսված էր անել հաջորդ փուլում: Գործող առաջարկով առաջարկվում է բոլոր չորս կառույցները միավորել և ստեղծել միասնական սոցիալական ծառայություն՝ գործող Սոցիալական ապահովության ծառայության հիմքի վրա, որը հնարավորություն կտա նշված պրոցեսն իրականացնել ավելի սահուն ու արդյունավետ»:
Նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց 96 կողմ, 10 դեմ, ձեռնպահ 2 ձայների հարաբերակցությամբ:
Նշենք, որ նախագծի համար սահմանված է հատուկ ընթացակարգ, որով առաջարկվում է օրենքների երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կազմակերպել առաջին ընթերցմամբ դրանց ընդունումից հետո՝ 24 ժամվա ընթացքում: