«Երբեք մեր դատական համակարգին ու դատավորներին այսպիսի վճարունակ կլիենտներ չեն հասել: Նրանք (այդ կլիենտները-խմբ.) անգամ օպերատիվ հետախուզական, քննչական մարմիններ չեն հասել, ուր մնաց՝ դատարաններ: Եվ հիմա պաշտոնյաների այդ գայթակղությունը շատ մեծ է: Եվ եթե չկա զսպող, պատժող մեխանիզմ, նրանք հանգիստ գնում են էդ քայլին՝ մի որոշմամբ լուծում են հա՛մ իրենց, հա՛մ իրենց թոռների թոշակի ու տան հարցը, վերջանում է».
Ազգային ժողովում, որպես ԲԴԽ անդամի թեկնածու, պատասխանելով պատգամավոր Հովհաննես Իգիթյանի հարցին՝ այս մասին ասաց Գագիկ Ջհանգիրյանը:
Հիշեցնելով իր ելույթը՝ Ջհանգիրյանն ասաց, որ հենց դրա համար էր ասում, որ դատարանների անկախությունը բազմաշերտ է, եւ պետք է փորձել հերթով լուծել բոլոր շերտերի խնդիրները:
Նա նաեւ նշեց, որ նախ պետք է դատարանները մաքրել, չակերտավոր ասած, ամենացայտուն ներկայացուցիչներից, ապա նաեւ՝ ուշադիր սկսել համալրման գործընթաց: