20/01/2021 schedule20:26
Կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Գորգիսյանը հիշեցրեց, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 11-ին Մոսկվայում չի լուծել գերիների վերադարձի հարցը և հետաքրքրվեց՝ ինչու՞ վարչապետը հրաժարական չի տալիս, ընդգծելով, որ վերջինս չի կարողանում սպասարկել ՀՀ շահերը։
Փաշինյանն էլ հիշեցրեց, որ բավականին երկար տարիներ Հայաստանի Հանրապետությունից միշտ գերիներ են եղել Ադրբեջանում։ «Ինչու՞ այս դահլիճում այդ հարցը այդ երկար տարիների ընթացքում չի հնչել։ Ընդ որում, այդ հարցը միշտ եղել է Հայաստանի օրակարգում։ Ինչու՞ այդ հարցը չի հնչել, որ երկար տարիներ ամենատարբեր ֆորմատներով եղել է հայ-ադրբեջանական բանակցություններ, ինչու՞ ամեն անգամ և՛ մեր կառավարության օրոք, և նախկին կառավարությունների չի բարձրացվել։ Դուք գնացիք, գերիներին չկարողացաք վերադարձնել, հետևաբար դուք ինչու՞ հրաժարական չեք տալիս։ Եվ ինչու՞ ամեն անգամ չի հնչել այդ նույն հարցը՝ դուք գնացիք, բանակցեցիք և Ղարաբաղի հարցը չկարողացաք լուծել, ինչու՞ հրաժարական չեք տալիս: Դուք գնացիք բանակցեցիք, և, օրինակ ասոցացման պայմանագիրը չկարողացաք ստորագրել, ինչու՞ հրաժարական չեք տալիս»։
Ըստ վարչապետի՝ գերիների թեմայով ընդդիմադիր գործիչների արած հայտարարությունները խանգարում են հարցի լուծմանը։ «Մենք ուզում ենք գերիները վերադառնա՞ն, թե՞ մենք ուզում ենք գերիների չվերադառանալու վրա քաղաքական միավորներ շահենք։ Այո, շատ դժվար է 5 ճակատով պայքարել գերիների վերադարձի հարցի շուրջ։ Հենց այսօրվա հարցուպատասխանի ընթացքում հարցեր են բարձրացվել, որոնց հնչեցնելու ձևակերպումների արձագանքները, իմ կանխատեսմամբ, մենք կտեսնենք։ Թվում է, թե մենք հարց ենք տալիս ճանապարհի անվտանգությունն ապահովելու համար, բայց իրականում հարց ենք տալիս՝ էժան քաղաքական միավոր շահելու համար, որի արդյունքում այդ ճանապարհի գործունեության համար ձևավորվում է շատ կոնկրետ վտանգ»։
Գործադիրի ղեկավարի խոսքով՝ նախկինում երբեք գերիների այդպիսի ծավալով վերադարձ չի եղել։ «Կներեք, եթե դուք ինձ ասում եք, որ մենք, որպես իշխանություն, ի վիճակի չենք սպասարկել Հայաստանի շահը, ես էլ ասում եմ, որ դուք որպես ընդդիմություն՝ առավել ևս ի վիճակի չեք սպասարկել Հայաստանի շահը: Դուք ձեր շեշտադրումներով և էժան միավոր հավաքելու ձեր փորձով վտանգի տակ եք դնում գերիների կյանքը, անվտանգությունը, առողջությունը»։