Ադրբեջանի ռազմագերիների, պատանդների եւ անհայտ կորած քաղաքացիների հարցերով պետական հանձնաժողովը տարածել է հաղորդագրություն, ըստ որի՝ այսօր՝ դեկտեմբերի 14-ին, մեկնարկել է գերիների եւ ազատազրկված անձաց փոխանակումը հայկական կողմի հետ։ Այն իրականացվելու է «բոլորը բոլորի համար» սկզբունքով։
Ադրբեջանական կայքերը, հղում տալով նույն աղբյուրին, գրում են, որ կեսօրին Ադրբեջան են վերադարձվել Հայաստանում պահվող ադրբեջանցի գերիներ եւ ազատազրկված անձինք։ Հստակ թիվ չնշելով՝ կայքերը գրում են, որ նրանց թվում են նաեւ ադրբեջանցի դիվերսանտներ Դիլհամ Ասկերովը եւ Շահբազ Գուլիեւը․ «Համապատասխան կարանտինային միջոցներ ձեռնարկելուց հետո ազատ արձակվածները միանալու են իրենց ընտանիքներին»,- ասված է ադրբեջանական հաղորդագրության մեջ։
Հիշեցնենք՝ նշված դիվերսանտները 2014 թվականի հուլիսին հատել էին Արցախի պետական սահմանը, սպանել 17-ամյա Սմբատ Ցականյանին եւ հրազենային վնասվածքներ հասցրել 37-ամյա Կարինե Դավթյանին։
Ստեփանակերտի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճռով՝ Շահբազ Գուլիևը դատապարտվել է 22 տարվա ազատազրկման՝ մեղավոր ճանաչվելով լրտեսության, առանց պատշաճ թույլտվության ԼՂՀ պահպանվող պետական սահմանը կազմակերպված խմբի կողմից հատելու, կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք կրելու, մարդուն բացահայտ առևանգելու՝ կյանքի համար վտանգավոր բռնություն կիրառելով՝ զենքի գործադրմամբ, ինչպես նաև ուրիշին պատկանող գույքի գաղտնի հափշտակման մեջ։ Հանցավոր խմբի մյուս անդամը՝ Դիլհամ Ասկերովը, դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման՝ մեղավոր ճանաչվելով նույն արարքների, ինչպես նաեւ՝ ազգային ատելության շարժառիթով, մարդուն առեւանգելով սպանության մեջ։
Մինչեւ վերս Գուլիեւն ու Ասկերովը պահվում էին Շուշիի քրեակատարողական հիմնարկում, իսկ պատերազմի դադարից հետո, ըստ ոչ պաշտոնական աղբյուրների, նրանք տեղափոխվել էին Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներից մեկը։
Հավելենք, որ րոպեներ առաջ ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գեւորգյանը եւս հայտնեց, որ սպասվում է հայ ռազմագերիների առաջին խմբի վերադարձին։