Հայաստանում կորոնավիրուսով կրկնակի վարակման 343 դեպք է արձանագրվել
Հայաստանում կորոնավիրուսի կրկնակի վարակման դեպքեր են արձանագրվել։ Ըստ ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի՝ դրանց թիվը վերջին տվյալներով՝ 343 է։
Լրագրողների հետ զրույցում նա մանրամասնել է, որ այդ մարդկանց թեստը դրական է եղել, բուժել են։ Մեկ ամիս ընդմիջումից հետո դարձյալ թեստ են արել, պատասխանը դրական է եղել։ Նախարարը քիչ հավանական է համարել, որ կրկնակի վարակումը եղել է ոչ լիարժեք բուժման պատճառով։
Ներկայացնելով կորոնավիրուսով վարակվածների ընդհանուր պատկերը՝ նշել է, որ այս պահին մոտ 1100 հոգի գտնվում է ծայրահեղ ծանր եւ ծանր վիճակում։ 73 հոգու միացված է արհեստական շնչառության ապարատ։
Հարցին՝ արդյոք արհեստական շնչառության ապարատների պակաս ունե՞նք, Արսեն Թորոսյանը պատասխանել է․
«Մեր խնդիրը ոչ թե սարքերի դեֆիցիտն է, այլ թթվածինը։ Կա համաշխարհային դեֆիցիտ։ Թթվածինը արտադրվում եւ սպառվում է, երկար ժամանակ հնարավոր չի լինում տեղափոխել կամ ներկրել։ Մեր երկրի թթվածնային հզորություններն աշխատում են սահմանի վրա։ Մենք տիտանական ջանքեր ենք գործադրում, որ հանկարծ որեւէ խափանում չլինի։ Փորձում ենք նոր հզորություններ ձեռք բերել՝ չնայած ամռանն արդեն ձեռք էինք բերել։ Այնպես եղավ, որ անկախատեսելի մեծ թիվ գրանցվեց: Մենք, իհարկե, աճ սպասում էինք, բայց ոչ քառակի, հնգակի»,- հայտնել է նախարարը։