Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը չի աջակցում Ղարաբաղյան հակամարտության ռազմական լուծման հնարավորության մասին տարբերակին: Այս մասին հայտնում է TACC-ը:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության պատմության մեջ Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի ներգրավվածության բնույթն ունի իր նրբությունները: Չենք թաքցնում, որ չենք սատարում դիրքորոշումը այս խնդրի ռազմական լուծման հնարավորության եւ դրա ընդունելի լինելու վերաբերյալ: Դիտարկելով բարեկամական 2 ժողովուրդներին՝ չենք կարող թույլ տալ հակամարտության ռազմական լուծում»,- ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը:
«Ռուսաստանն ու Թուրքիան աշխատում են հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ լարված կետերում (Լեռնային Ղարաբաղ, Սիրիա, Լիբիա): Միաժամանակ, գաղտնիք չէ, որ տարածաշրջանային խնդիրների լուծման շուրջ մեր մոտեցումները կարող են տարբերվել»,- հավելել է Լավրովը:
Նա հիշեցրել է, որ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի նախագահները հստակ արտահայտվում են բացառապես քաղաքական կարգավորման օգտին եւ շեշտել, որ հենց համանախագահների եռյակն է այս հակամարտության կարգավորման միջնորդության ճանաչված երաշխավորը: