ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստում քննարկել են Արցախում հրադադարի պահպանման վերահսկողության հարցը
ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի նկատմամբ վերահսկողություն ապահովելու անհրաժեշտությունը:
Այս մասին գիշերը լրագրողներին ասել է ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզյան, որը հոկտեմբերին նախագահում է Խորհուրդը, փոխանցում է TACC-ը:
«Այժմ անհրաժեշտ է կիրառել զինադադարը, սա ամենահրատապ խնդիրն է, քանի որ համաձայնություն է ձեռք բերվել, բայց այն չի հարգվել»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ հիմնական հարցը մնում է, թե ինչպես ապահովել դրա իրականացման վերահսկողությունը:
«Այս հարցը, իհարկե, քննարկվել է խորհրդակցությունների ընթացքում, եւ Խորհուրդը բավականին միասնական է իր մոտեցումներում»,- շարունակել է մշտական ներկայացուցիչը: Միեւնույն ժամանակ, նա բացատրել է, որ ՄԱԿ դիտորդական առաքելություն տարածաշրջան ուղարկելու համար «Անվտանգության խորհրդի կողմից հատուկ մանդատ կպահանջվի, որովհետեւ դա արագ գործընթաց չէ»: «Տեղեկություններ կային, որ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարը Հայաստանի ու Ադրբեջանի գործընկերների հետ քննարկել է, թե ինչպես կարող է իրականացվել այդ վերահսկողությունը»,- մանրամասնել է Նեբենզյան:
Դիվանագետը չի բացառել, որ ԵԱՀԿ առաքելությունը կարող է զբաղվել դիտարկմամբ, մանավանդ որ այդ կազմակերպությունն է զբաղվում հակամարտության կարգավորմամբ: «Ով է լինելու այնտեղ, ինչ կարգավիճակով է լինելու՝ դեռ հարց է, որը քննարկվում է»,- ավելացրել է նա: