Սահմանադրական դատարանի դատավոր Հրայր Թովմասյանը քիչ առաջ լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց, որ ՍԴ-ում այլ սցենար է քննարկվել, որի համաձայն՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահի նոր թեկնածու է առաջադրվելու:
«Ես չեմ կարող ասել՝ իմ հայտարարությունից հետո է եղել այդ սցենարը, թե ոչ, բայց ժամանակագրական առումով դրանք հաջորդել են իրար»:
Հիշեցնենք՝ երեկ Թովմասյանը նշել էր, որ դադարեցնում է իր մասնակցությունը ՍԴ նիստին, քանի որ, ըստ նրա, նիստը ուղղորդված է եղել:
Թովմասյանի խոսքով՝ այդ սցենարը քաղաքական շրջանակների կողմից է առաջարկվել: Թովմասյանը չպատասխանեց հարցին՝ արդյոք իշխանությունը փոխե՞լ է իր թեկնածուին, թե՞ ոչ: «Երբ ՍԴ-ում ընդամենը մեկ թեկնածու է, սա լավ հանգամանք չի: Դա կարող էր լինել, երբ բոլորը համաձայն լինեն այդ թեկնածուի առաջադրման հետ: Միայն մեկ թեկնածուի առաջադրումը ինչ-որ բաների մասին է արդեն խոսում: Երբ 4 դատավոր նոր է, մնացածի մոտ էլ չկա միասնական թեկնածու, և ընդամենը մեկ թեկնածու է առաջադրվում, դա նշանակում է, որ մրցակցություն չկա, այլընտրանք մյուսների համար չկա»:
Հարցին՝ արդյոք կա՞ քաղաքական ազդեցություն ՍԴ-ի շուրջ ծավալվող գործընթացում, Թովմասյանը նշեց. «Ես իմ պորտալարը կտրել եմ քաղաքական գործունեությունից և քաղաքական պրոցեսները չեմ մեկնաբանում: Երբ ընտրում է պառլամենտը, պառլամենտական մեծամասնությունը որոշում է, սա, բնականաբար, քաղաքական պրոցես է, որը կարող է լինել նաև քաղաքական որոշում: Իրենց իրավասությունն է հենց այդպես որոշելը»:
Թովմասյանի դիտարկմամբ, սակայն, լրիվ այլ բան է, երբ ՍԴ-ում տեղի ունեցող գործընթացների վրա փորձում են ազդել դրսից: «ՍԴ-ի կողմից ինքնուրույն՝ առանց արտաքին որևէ ներգործության, ամենավատ թեկնածուի ընտրությունը շատ ավելի լավ է: Այդ դեպքում հաստատվում է, արձանագրվում Սահմանադրական դատարանի ինքնուրույնությունը: Խունդկարյանը իմ նախընտրելի թեկնածուներից մեկն է եղել, բայց դա զրո նշանակություն ունի: Եթե իմ ամենանախընտրելին էլ լինի և դրսից ուղղորդված լինի, միևնույն է, իմ վարքագիծը սա է»:
Հարցին, թե որտե՞ղ է տեսնում իշխանության և Խունդկարյանի կապը, Թովմասյանը նշեց. «Հիմա իմ տպավորությունները ո՞նց ձեզ բացատրեմ: Իմ զգացողությունը այդպիսին էր, մարդկանց պահվածքից, մարդկանց խոսելուց, վարքագծից, դրան նախորդող և այլ իրավիճակներից»:
Թովմասյանը նշեց նաև, որ չգիտի՝ առաջադրելո՞ւ է փոխնախագահ, թե՞ ոչ: «Իրավիճակը շատ արագ է փոխվում»:
Լրագրողներից մեկն էլ հետաքրքրվեց՝ ինչպե՞ս կզգա Թովմասյանը իրեն նոր կազմ ունեցող ՍԴ-ում: Թովմասյանն էլ կատակեց. «Ինքնազգացողությունս լավ է, ջերմությունս 36.6 է, շատ ստաբիլ է, վաղուց չեմ հիվանդացել»: