Մեծ հաշվով ոչ մի գնահատական չունեմ: Ուզում են հանրահավաք անել՝ թող անեն: Չեմ կարծում, որ կհաջողվի հանրային մոբիլիզացիա ապահովել: Այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանը՝ անդրադառնալով ԲՀԿ, ՀՅԴ և «Հայրենիք» կուսակցությունների՝ հոկտեմբերի 8-ին հանրահավաք կազմակերպելու հայտարարությանը:
Ռուբինյանի կարծիքով՝ հանրային մոբիլիզացիա չի ապահովվի 2 պատճառով: «Առաջինը. չեմ կարծում, որ բոլոր խնդիրներով հանդերձ, այդ թվում՝ կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված, հանրության շրջանում մեծ դժգոհություն կա: Երկրորդ. նույնիսկ եթե այդպիսի դժգոհություն լիներ հիպոթետիկ, ձեր նշած ուժե՞րն էին, որ պետք է որևէ մեկին մոբիլիզացնեին: Ընդհանուր առմամբ կարծում եմ՝ այդ երեք ուժերը չեն կարող և երբևիցե չեն կարողանալու Հայաստանում որևէ լայն աջակցություն մոբիլիզացնել, և դրա պատճառները նրանք կարող են փնտրել իրենց անցյալում, ներկայում և այլ տեղերում»:
Ռուբինյանն ընդգծեց նաև՝ «Հայրենիք» կուսակցության ամբողջ պատմությունը խարսխված է մի դրվագի վրա: «Կար ԱԱԾ տնօրեն, որը հեռացվեց աշխատանքից և որը հետագայում նեղսրտած ստեղծեց կուսակցություն և հետագայում սկսեց խոսել այս կամ այն ուժերի հետ համագործակցության մասին:
«Դոսյե» կենտրոնի հրապարակման հետ կապված էլ Ռուբինյանը կրկնեց Հրաչյա Հակոբյանի այն պնդումը, որ «հաստատ Կանդիդատը Արթուր Վանեցյանը չէ»:
Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը, անդրադառնալով Ալիևի հայտարարությանը, թե բանակցությունները դադարել են հայկական կողմի պատճառով, նշեց՝ Հայաստանի ղեկավարությունը վերջերս՝ ի դեմ արտգործնախարարի, հստակ ներկայացրել է դիրքորոշումները: «Մենք չենք ապակառուցողական կողմը, մենք մշտապես հանդես ենք եկել կառուցողական դիրքորոշումներով: Կարծում եմ՝ առավել քան ակնհայտ է, թե որ կողմն է կիրառում ռազմատենչ լեզու, որ կողմն է հարձակվում մյուս կողմի վրա, որ կողմն է տապալում կամ փորձում տապալել բանակցային գործընթացը»:
Ռուբինյանը շեշտեց՝ ադրբեջանական կողմը խաղաղ գործընթացի վերաբերյալ կատեգորիկ հայտարարություններ է անում: «Մեր դիրքորոշումը շատ տրամաբանական է. անհնար է առարկայական բանակցություններ վարել այն պարագայում, երբ կողմերից մեկը անընդհատ սպառնում է ուժի կիրառմամբ, երկրորդը, երբ կողմերից մեկը նախապես պայմաններ է դնում, օրինակ, երբ Ադրբեջանը հայտարարում է, որ հակամարտության հանգուցալուծումը հնարավոր է միայն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում: Սա ապակառուցողական, կատեգորիկ հայտարարություն է, որը անհնար է դարձնում առարկայական քննարկումները»:
Անդրադառնալով բանակցությունների լինել-չլինելու հարցին՝ պատգամավորը նշեց՝ խաղաղ գործընթացը կարող է ունենալ ակտիվ և պասիվ փուլեր: «Վերջին անգամ արտգործնախարարները հանդիպել են գարնանը, հիմա եթե ասելով բանակցություններ չկան, նկատի ունեք, որ հենց վաղը ոչ մեկը ոչ մեկի հետ չի հանդիպելու և չի խոսելու, այդ առումով, այո՛, չկան, եթե նկատի ունեք՝ արդյոք խաղաղ գործընթացը դադարեցվա՞ծ է, և վերջ, ոչ մի քննարկում չի լինելու, չեմ կարծում»: