Այսօր Ազգային ժողովում Կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ պատգամավորներից մեկը հետաքրքրվեց, թե ի վերջո ի՞նչ գործողություններ են իրականացվում Ռուսաստանի հետ սահմանը բացելու համար:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդգծեց, որ խնդիրն իրոք բարդ է եւ վերաբերում է ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետությանը: Նրա փոխանցմամբ՝ ԱՊՀ եւ ԵԱՏՄ տարածքում այսօր կանոնավոր փոխադրումներ գոյություն չունեն: Կա միայն ցամաքային մի ուղի՝ Բելառուս-Ռուսաստան, բայց դա այլ խնդիր է եւ այլ կարգավորման տիրույթում:
«Մենք համարեցինք, որ ամենաարդյունավետ հարթակը միասնական լուծման գալու եւ խնդիրը կարգավորելու համար ԵԱՏՄ հարթակն է: Այն ունի բավարար գործիքակազմ»,- ասաց Գրիգորյանը: Նա վստահեցրեց, որ Ռուսաստանի հետ սահմանի բացման հարցն այսօր օրակարգային է եւ քննարկվելու է վաղը: «Վերջնական որոշումների կգանք հոկտեմբերի 8-ին կամ 9-ին»,- եզրափակեց փոխվարչապետը: