«Մենք ականատես ենք լինում միայն էժանագին թատրոնի»․ Մարտի 1-ի գործով տուժողները վրդովված են
2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների զոհերից Արմեն Ֆարմանյանի հայրը՝ քրեական գործով տուժողի իրավահաջորդ ճանաչված Վաչագան Ֆարմանյանը, կոչ է անում գլխավոր դատախազին եւ բոլոր մյուսներին վերադառնալ բուն գործի քննությանը։
Ինչպես արդեն հայտնել էինք, այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ տուժողների ներկայացուցիչ Տիգրան Եգորյանը հայտարարեց, որ իրենք դադարեցնում են իրենց ֆիզիկական մասնակցությունը Մարտի 1-ի գործով դատական նիստերին, որոնք, Եգորյանի բնորոշմամբ, թանկարժեք ժամավաճառություն են կամ ֆարս։
Զոհերից Գոռ Քլոյանի հայրը՝ Սարգիս Քլոյանը, ծավալուն չխոսեց, լրագրողների հարցին ի պատասխան՝ միայն նշեց․ «Շատ վրդովված ենք, ջղայնացած, կատաղած, մենք դադարեցնում ենք մեր ֆիզիկական մասնակցությունը այս անբովանդակ միջոցառմանը, կտեսնենք՝ մեր հետագա քայլերը ինչ կլինեն»։
Իսկ տուժող Էդիկ Հարությունյանը, որ 2008 թվականին զոհված Սամվել Հարությունյանի հայրն է, ասաց․ «Մենք չենք ուզում մասնակցել դատական պրոցեսին, քանի որ այնտեղ դատավարություն ասվածը գոյություն չունի, մենք ականատես ենք լինում միայն էժանագին թատրոնի ու չենք ելնում ինչ-որ իշխանության, հատկապես՝ Նիկոլի դեմ, այլ իր նշանակած մարդկանց, որոնց հետ ինքը աշխատում է, որվհետեւ նրանք անգործության են մատնվել»։ Հարությունյանն ասաց, որ եթե գործն այս հունով շարունակվի, ինքը ո՛չ գլխավոր դատախազից, ո՛չ էլ՝ որեւէ մեկից չի ակնկալի, որ ամեն ինչ կբացահայտվի։
Հիշեցնենք, որ Մարտի 1-ի գործը՝ նախկին 4 պաշտոնյայի վերաբերյալ անջատված մասով, դատարան է ուղարկվել 2019 թվականի ապրիլ ամսին, սակայն մինչ օրս՝ գրեթե մեկ ու կես տարի անց, բուն դատաքննությունն այդպես էլ չի սկսվել։ Այդ գործով Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է սահմանադրական կարգը տապալելու եւ առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու, Սեյրան Օհանյանն ու Յուրի Խաչատուրովը՝ սահմանադրական կարգը տապալելու, իսկ Արմեն Գեւորգյանը՝ սահմանադրական կարգը տապալելուն օժանդակելու, փողերի լվացման եւ առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու համար։