«Բարգավաճ Հայաստանը» նախաձեռնում է քննիչ հանձնաժողովի ձեւավորում, նաեւ Սահմանադրական դատարան կդիմեն. ԼՀԿ-ն կաջակցի՞
Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը այսօր հանդես է գալու 2 նախաձեռնությամբ: Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրին խմբակցության անդամներ Վահե Էնֆիաջյանն ու Իվետա Տոնոյանը:
Իվետա Տոնոյանը տեղեկացրեց, որ նախ նախաձեռնելու են Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողովի ստեղծում՝ կորոնավիրուսի կանխարգելման առումով իշխանությունների իրականացրած քայլերը ուսումնասիրելու, դրանց վերաբերյալ գնահատականներ տալու համար:
Երկրորդ նախաձեռնությունը, ինչպես փոխանցեց Տոնոյանը, վերաբերում է արտակարգ դրության պայմաններում հավաքների սահմանափակմանը: ԲՀԿ-ն մտադիր է ՍԴ-ում վիճարկել այդ մասով Կառավարության որոշումը:
Կուսակցության ներկայացուցիչները հայտնեցին, որ կոչ են անում «Լուսավոր Հայաստան»-ի իրենց գործընկերներին այս նախաձեռնություններում աջակցել: «Բարգավաճ Հայաստանը» 25 պատգամավոր ունի, սակայն Սահմանադրական դատարան դիմելու համար հարկավոր է 27 պատգամավորի ստորագրություն, իսկ քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու համար՝ 33: Սա նշանակում է, որ ԼՀԿ-ի ձայները անհրաժեշտ կլինեն՝ այս նախաձեռնությունները կյանքի կոչելու համար:
Իվետա Տոնոյանը հույս եւ վստահություն հայտնեց, որ «Լուսավոր Հայաստանը» կաջակցի իրենց:
Կանխատեսելով, որ շատերը կարող են ասել՝ հիմա այս նախաձեռնությունների ժամանակը չէ՝ Տոնոյանը ընդգծեց՝ հապաղելու ժամանակ չունենք: Նրա համոզմամբ՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարը արդյունավետ կազմակերպելու հետ կապված Կառավարության եւ պարետատան գործողություններից կախված են եղել մարդկային կյանքեր:
Լրագրողներից մեկը հետաքրքրվեց, թե արդյոք ԲՀԿ-ն ուզո՞ւմ է հավաքներ անցկացնել: Տոնոյանը պատասխանեց, որ եթե ուզենային, կկազմակերպեին:
Իսկ հարցին, թե արդյոք երեկ իրենց կողմնակիցները, հավաք անցկացնելով եւ այդ ընթացքում առանց դիմակի լինելով, չե՞ն վտանգել իրենց եւ մյուսների կյանքը: Տոնոյանը բորբոքվեց այս հարցից եւ ասաց.
«Մենք որեւէ ակցիա չենք իրականացրել, ընդամենը իշխանության կողմից Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ սանձազերծված քաղաքական հետապնդման արդյունքում մեր համակիրները եւ ոչ միայն մեր համակիրները, հասարակ քաղաքացիներ, ովքեր իրենց անհամաձայնությունն են ունեցել Գագիկ Ծառուկյանի հետ տեղի ունեցող իրադարձությունների առնչությամբ, ինքնաբուխ հավաքվել են: Մենք որեւէ հորդոր, կոչ չենք հղել հավաքվելու»:
Հիշեցնենք՝ երեկ տեղեկություններ էինք հրապարակել, որ Ծառուկյանին պատկանող ընկերությունների աշխատակիցներին հրահանգվել է գնալ ԱԱԾ-ի մոտ եւ աջակցել ԲՀԿ առաջնորդին: Բացի այդ, «Մուլտի գրուպ» եւ այլ ընկերություններին պատկանող մեքենաները փակել էին Աճառյան փողոցը:
ԲՀԿ-ականներից լրագրողները հետաքրքրվեցին նաեւ, թե մինչեւ ե՞րբ է տեւելու ԱԺ նիստերից իրենց բոյկոտը: Տոնոյանն ասաց, որ որոշում դեռ չունեն. իրենք շարունակում են իրենց աշխատանքը դահլիճից դուրս: