Հայաստանում COVID-19-ով պայմանավորված իրավիճակը լուրջ է, սակայն դեռեւս չի նախատեսվում օգտագործել Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի մահճակալային ֆոնդը։
ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի քարտուղար Ալինա Նիկողոսյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ օգտագործելու անհրաժեշտություն դեռեւս չկա, քանի որ բավականին ծավալումներ կան, մի շարք բուժհաստատություններ եւս միացել են կորոնավիրուսի դեմ պայքարին։
Կարելի է ասել՝ վարակվածներին այնտեղ կտեղափոխեն այն դեպքում, եթե հիվանդանոցային մահճակալային ֆոնդն ամբողջությամբ սպառվի։
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, մի քանի օրից կորոնավիրուսով հիվանդների կընդունեն Սպիտակի, Վեդու, Մարտունու եւ Դիլիջանի բժշկական կենտրոնները։ Նաեւ քննարկվել են «Միքայելյան» համալսարանական հիվանդանոցի մասնաշենքերից մեկը Covid կենտրոն դարձնելու եւ թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոցի մեկուսարանի շահագործման հարցերը։
Նշենք նաեւ, որ օրեր առաջ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարետատան նիստից հետո ճեպազրույցում հայտնել էր, թե կորոնավիրուսով հիվանդ շուրջ 200 քաղաքացի սպասում է հոսպիտալացման ենթարկվելու իր հերթին, նույնիսկ քաղաքացի է մահացել վերակենդանացման բաժանմունքում տեղ չլինելու պատճառով։
Այն հարցին, թե ինչո՞ւ այդ 200 քաղաքացիներին չեն տեղափոխել Համալիր, մամուլի քարտուղարը պատասխանեց, որ նրանք կարիք են ունեցել հիվանդանոցում հոսպիտալացվելու: