Ոչ այնքան կարեւոր է, թե որքան ֆինանսներ են օգտագործվել, այլ այն, թե ինչ արդյունքներ են արձանագրվել․ Ատոմ Ջանջուղազյան
2019 թվականի բյուջեն առաջին անգամ ծրագրային ձեւաչափով հաստատվեց, ինչը նշանակում է, որ հաստատվեցին ծրագրեր եւ միջոցառումներ, որոնք գնահատվել էին նշանակալի այդ ծրագրերի վերջաարդյունքներին հասնելու տեսանկյունից։ Այդ միջոցառումների առանձին գնահատման համար նաեւ արդյունքային ցուցանիշներ սահմանվեցին, թեպետ՝ ոչ օրենքով, բայց այդ սահմանված ցուցանիշները նպատակ են հետապնդում բարելավվել այն աստիճանի, որ հնարավոր լինի դրանցով դատողություն անել ծրագրերի արդյունավետության վերաբերյալ։
Այս մասին այսօր ԱԺ-ում 2019 թվականի բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը։
Նա ասաց, որ նպատակն այս ծրագրային ձեւաչափի այն է, որ ֆինանսական միջոցների օգտագործումից քննարկումների ծանրության կենտրոնը տեղափոխվի բովանդակային արդյունքների քննարկման տիրույթ։ Նախարարի համոզմամբ՝ ոչ այնքան կարեւոր է այն հանգամանքը, թե որքան ֆինանսեր են օգտագործվել, այլ, թե այդ ֆինանսական միջոցների օգտագործմամբ ինչ արդյունքներ են արձանագրվել։
Ջանջուղազյանն անցած տարին գնահատեց որպես հաջողված եւ հավելեց, որ հնարավորություն է եղել լրացուցիչ հարկային եկամուտների հաշվին նախատեսել նաեւ լրացուցիչ հատկացումներ։
Նա հայտարարեց, որ նախարարությունը իրականացրել է 7 միջոցառում, որոնցից ամենամեծ տեսակարար կշիռը, ինչպես եւ կարելի էր սպասել, ունեցել է փրկարար ծառայությունը։ Այդ ծառայության համար, ինչպես ներկայացրեց նախարարը, նախատեսվել էր շուրջ 11,1 միլիարդ դրամ, փաստացի օգտագործումը կազմել է 10,7 միլիարդ դրամ։