Պարեկային ծառայության համար ձեռք բերվող ավտոտրանսպորտային միջոցներն ունենալու են տեխնիկական հագեցման մաս։ Դա մասնավորապես վերաբերում է էլեկտրոնային գործիքների ներդրմանը՝ GPS քարտերին, նաեւ բազաներին որոշակի հասանելիություն ունենալով եւ տեսախցիկներով։
Այս մասին այօր ԱԺ-ում «Ոստիկանության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց Արդարադատության փոխնախարար Քրտիսինե Գրիգորյանը։ Այս օրինագծով որոշում է կայացվել ոստիկանության վերափոխման եւ հանրությանը լիովին նոր ոստիկանություն ներկայացնելու վերաբերյալ, այն է՝ ստեղծել միայն մեկ պարեկային համակարգ։ Ինչպես նշված է նախագծում, արդյունավետ չէ ոստիկանության ներկայիս համակարգը, որտեղ գործում են «Ճանապարհային ոստիկանություն» եւ պարեկապահակային ծառայությունները։ Ըստ կառավարության հիմնավորման՝ երկուսն էլ համապատասխանաբար իրականացնում են ճանապարհային երթեւեկության կանոնակարգման, ճանապարհային անվտանգության ապահովման գործառույթները եւ հասարակական կարգի պահպանությունը:
Քրիստինե Գրիգորյանն ասաց նաեւ, որ օպերատիվ կառավարման կենտրոնը նույնպես ունենալու է իր տեխնիկական եւ ծրագրային ապահովումը, որն ուղղակիորեն կապված է լինելու պարեկային ծառայության հետ։ Նա ասաց, որ արդեն ունեն ծրագիր՝ պարեկային ծառայողներին պլանշետներով հագեցնելու մասին, որ նրանք ձեռամբ արձանագրություններ չկազմեն: Դա հնարավորություն կտա հասանելիություն ունենալ տարբեր բազաների եւ էլեկտրոնային կազմել արձանագրությունները։