Ոստիկանապետի հրամանով աշխատանքից ազատվել է ոստիկանության Գեղարքունիքի մարզային վարչության պետը
ՀՀ ոստիկանապետ Արման Սարգսյանի՝ մայիսի 2-ի հրամանով աշխատանքից ազատվել է ոստիկանության Գեղարքունիքի մարզային վարչության պետ Գեւորգ Հակոբյանը:
Այս մասին ՀԺ-ի հարցին ի պատասխան՝ տեղեկացրեց ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի եւ լրատվության վարչության պետի տեղակալ Էդգար Ջանոյանը:
Մեր հարցին՝ ազատումը կապ ունի՞ Գավառում վերջերս տեղի ունեցած միջադեպերի հետ, Ջանոյանը պատասխանեց. «Ոստիկանությունում մշտապես իրականացվում են կադրային փոփոխություններ»: Հարցին՝ այլ ազատումներ կա՞ն, թե՞ ոչ, Ջանոյանը պատասխանեց, որ այս պահին առկա տեղեկությունն այսքանն է:
Նշենք, որ Գեւորգ Հակոբյանն այդ պաշտոնին էր 2019 թվականի նոյեմբերի 12-ից:
Հիշեցնենք՝ ապրիլի 28-ին Գավառի Ազատության պողոտայում հնչել էին կրակոցներ, ինչի հետեւանքով սպանվել էր 2, վիրավորվել՝ 4 հոգի: Վիրավորներից 2-ը տեղափոխվել էին Գավառի, 2-ը՝ Երեւանի հիվանդանոցներ: Դրանից հետո, սակայն, իրավիճակը չէր հանդարտվել, եւ մարզի բնակիչները, մարզպետի խոսքով՝ մոտ 500 հոգի, շտապել էին հիվանդանոց՝ վիրավորների հետ սպանվածների համար հաշվեհարդար տեսնելու: Հիվանդանոցում արդեն գրանցվել էր երկրորդ միջադեպը. կոտրելով դռներն ու պատուհանները՝ նրանք ներխուժել էին հիվանդասենյակներ եւ վնասվածքներ հասցրել վիրավորներից մի քանիսին: Ընդհանուր առմամբ, վիրավորվել էր 5 հոգի, այդ թվում՝ հիվանդներից մեկի խնամողը: Առաջին բուժօգնություն ցուցաբերելուց հետո նրանք տեղափոխվել էին Երեւան:
Նշենք, որ դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել՝ սպանության, սպանության փորձի, ապօրինի զենք-զինամթերքի, գույքը դիտավորությամբ վնասելու կամ ոչնչացնելու եւ զանգվածային անկարգությունների փաստերի առթիվ: 15 անձի առաջադրվել են մեղադրանքներ, 13-ը կալանավորվել են: