Հայաստանի Հանրապետության նախկին վարչապետներ Վազգեն Մանուկյանը, Խոսրով Հարությունյանը, Կարեն Կարապետյանը, Արցախի Հանրապետության նախկին վարչապետ Անուշավան Դանիելյանը վաղը կներկայանան դատարան՝ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը անձնական երաշխավորությամբ փոխելու առաջարկությամբ։
Այս մասին ՀԺ-ի հարցին ի պատասխան՝ տեղեկացրեց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Հովհաննես Խուդոյանը:
«Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի գործադիր տնօրեն Միքայել Մանուկյանն էլ առավոտյան մեր զրույցում նշել էր, որ Քոչարյանի առողջական վիճակում դրական դինամիկա կա, եւ նա գուցե կարողանա մասնակցել վաղը նշանակված դատական նիստին:
Հիշեցնենք՝ Քոչարյանը անձնական երաշխավորությամբ ազատ էր արձակվել 2019 թվականի մայիսին: Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանն Արցախի ներկա և նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանի և Արկադի Ղուկասյանի անձնական երաշխավորությամբ ազատ էր արձակել նրան: Հունիսի 25-ին, սակայն, Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանը բեկանել էր այդ որոշումը և Քոչարյանին դարձյալ կալանավորել: