Ուղեւորների հոսքի նման նվազում երբեք չի եղել ամբողջ աշխարհում. Տաթեւիկ Ռեւազյան
Դեռ վաղ է ասել, թե ինչ վնասներ է կրել մեր քաղավիացիան, սակայն իրավիճակը շատ լուրջ է. ուղեւորների հոսքի նման նվազում երբեք չի եղել ամբողջ աշխարհում:
Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարությունում կորոնավիրուսի հետ կապված խորհրդակցությունից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի ղեկավար Տաթեւիկ Ռեւազյանը:
Նա նշեց, որ կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված՝ չվերթների չեղարկման պատճառով քաղավիացիայի ոլորտում ստեղծված իրավիճակը համեմատում են Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի հետ։
Ռեւազյանն ընդգծեց՝ մի շարք ավիաընկերությունների կողմից չվերթների չեղարկումը ոչ թե պայմանավորված է կորոնավիրուսի տարածման վախի հետ, այլ կոմերցիոն բնույթ է կրում։ Իսկ ավիաընկերությունները տեսնում են, որ ուղեւորահոսքը նվազում է, ձեռնտու չէ թռիչքներ իրականացնելը՝ չեղարկում են դրանք։
Անդրադառնալով Իտալիայից կիրակի օրը ՀՀ քաղաքացիներին Հայաստան տեղափոխելու համար նախատեսված չվերթին՝ Ռեւազյանը հայտնեց, որ դեռ հստակ չէ, թե քանի մարդ կվերադառնա. «Հայաստան են վերադառնալու ՀՀ քաղաքացիները՝ զբոսաշրջիկներ, ուսանողներ, Իտալիայում բնակվող հայեր։ Իսկ թե նրանց թիվը քանիսը կլինի, Իտալիայում Հայաստանի դեսպանությունը կհայտարարի այդ մասին»,- ասաց Կոմիտեի ղեկավարը:
Հարցին՝ արդյոք այլ երկրների հետ օդային սահմանը չի փակվի, Ռեւազյանը պատասխանեց, որ օդային սահմանը փակելը կարող է խնդիրը լրջացնել, քանի որ եթե նրանք տրանզիտով գային, շատ ավելի վատ կլիներ վիճակը։ Նա նշեց, թե կարող են այնպես անել, որ Հայաստան վերադարձողները տարանջատված լինեն մյուս ուղեւորներից։