ԱԺ պատգամավոր, ԵԿՄ վարչության նախագահ Սասուն Միքայելյանը, ելույթ ունենալով կապանցիների առջեւ, հայտարարեց, որ Արցախյան պատերազմում հաղթանակած ժողովուրդն իր հաղթանակի արժեքը չտեսավ, որովհետեւ իշխանությունները դա թույլ չտվեցին՝ իրենց իշխանության համար, արյան գնով, խորհրդարանի դիակներով, իրենց բռնազավթած իշխանությունը պահելու համար դիմելով ամենաստոր քայլերին, այդ թվում՝ ընկերներին հանելով իրար դեմ:
«Եվ փառք Աստծո, որ պարոն Փաշինյանի օգնությամբ մենք կարողացանք մաքրել մեր միջի կեղտերին»,- ընդգծեց Միքայելյանը՝ հավելելով, որ պետք է մաքրել նաեւ Սահմանադրական դատարանը:
«Եկել ենք հիշեցնելու «ոչիստներին», ինչպես ասում են, որ ձեր Սահմանադրական դատարանով արդեն 20 տարի է՝ բռնացել եք ժողովրդի դեմ, չեք թողել ապրի, իր գործով զբաղվի, բիզնեսով զբաղվի: Էս ժողովուրդը չի կարող սպասել մինչեւ 2035 թվականը, որ իրենց դակած օրենքներով թողնեն գնան»,- ասաց ԵԿՄ նախագահը՝ ընդգծելով, որ ի տարբերություն նախկին իշխանությունների՝ չեն ասում՝ պիտի այո լինի, եւ վերջ, այլ առաջարկում են խղճով եւ գիտակցաբար մոտենալ հարցին.
«Մենք ձեր դատին ենք դնում սահմանադրական փոփոխությունները: Իմ կամբատն ասում էր՝ «պրաշու ի տրեբույու»: Ես խնդրում եմ գիտակցաբար մոտենալ, գնալ, այո ասել, որ իրենց վերջին շունչը կտրվի, իրենց թողած կույրաղիքը կտրենք գցենք»,- իր խոսքը պատկերավոր ավարտեց պատգամավորը:
Միքայելյանից հետո ելույթ ունեցավ նաեւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Այսօրվա վերջին հավաքը սպասվում է Տեղ գյուղում: Սյունիքի մարզում հանդիպումները կշարունակվեն վաղը: