«Իմ քայլը» խմբակցությունն առաջին ընթերցմամբ չի ընդունելու ՍԴ 7 անդամների վերաբերյալ իրենց ներկայացրած նախագիծը, եւ ԱԺ-ին տրված լիազորությամբ առաջարկելու է այն ներկայացնել համաժողովրդական հանրաքվեի։
Ազգային ժողովի ամբիոնից այս մասին անսպասելիորեն հայտարարեց Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու նախագծի համահեղինակ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը՝ հավելելով, որ սա ուղղակի ուղիղ ժողովրդավարության կիրառում է։
Հայաստանի խորհրդարանն այս պահին արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկում է «Իմ քայլը» խմբակցության 44 պատգամավորների ներկայացրած այս նախագիծը, որի ընդունման դեպքում ՍԴ 7 անդամները հրաժեշտ կտան իրենց պաշտոններին։
Նախագծի հեղինակ, հիմնական զեկուցող Վահագն Հովակիմյանը մինչ նախագծի բուն բովանդակությանն անցնելը՝ սկսեց ստեղծված իրավիճակի նախապատմությունից։
Նա նշեց, որ 2013 թվականին, երբ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողով ստեղծելու մասին, այդ ժամանակ Հրայր Թովմասյանը զբաղեցնում էր արդարադատության նախարարի պաշտոնը, եւ նա ի պաշտոնե ընդգրկվեց հանձնաժողովի կազմում։ Եվ հանրային ընկալմամբ 2015 թվականի խմբագրությամբ Սահմանադրության նախագծի բուն հեղինակը համարվում է հենց Հրայր Թովմասյանը։ Հետագայում, երբ փաստաթուղթն ուղարկվեց խորհրդարան, Հրայր Թովմասյանը տեղափոխվեց խորհրդարան՝ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար պաշտոնում։ Այսինքն՝ ինքը տեղափոխվեց ԱԺ՝ ապահովելու այդ փաստաթղթի կյանքի կոչման ընթացքը։ Ի վերջո, 2015-ի դեկտեմբերի 6-ին մենք ունեցանք նոր խմբագրությամբ Սահմանադրություն։
«2017-ին, երբ Հրայր Թովմասյանն ստանձնեց պատգամավորի լիազորությունները, այդ ընթացքում նա փաստացի հասցրել էր Սահմանադրությունից բխող օրենսդրական փոփոխությունների մի մասը կատարել, 2017-ին պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահի կարգավիճակում արդեն ավարտին էր հասցնում այս գործընթացը, որի հանգուցալուծումը պիտի լիներ 2018-ին, ինչը պիտի մատնացույց աներ Թովմասյանի „Ы“ օպերացիայի բուն նպատակը, ինչու „Ы“, որպեսզի, ինչպես ասում են հայտնի ֆիլմում, ոչ մեկը գլխի չընկնի։ Իսկ բուն նպատակը ՍԴ նախագահ կարգվելն էր»,- ասաց պատգամավորը՝ նշելով, որ այս դեպքում մի խոչընդոտ եղավ, պարզվեց՝ Գագիկ Հարությունյանի ծննդդյան օրը հնարավոր չէր փոխել․ նա իր լիազորություններն ավարտում էր մարտի 23-ին․
«Իսկ Գագիկ Հարությունյանը վաղաժամ հրաժարվեց ՍԴ նախագահի պաշտոնից։ Առանցքային է, որ ոչ թե ՍԴ անդամի պաշտոնից հրաժարվեց, այլ հատուկ հենց ՍԴ նախագահի պաշտոնից։ Այդ հրաժարականը նախկինում պատճառաբանվեց ԲԴԽ նախագահ ընտրվելու հանգամանքով»,- ասաց Հովակիմյանը՝ հիշեցնելով Հրայր Թովմասյանի՝ ՍԴ նախագահ ընտրվելու ճանապարհը։
Պատգամավորի պնդմամբ՝ ՍԴ անդամներն ունեն ուղղակի պատասխանատվություն ՀՀ-ում տեղի ունեցած ավելի քան 20 տարվա ընթացքում տեղի ունեցած ընտրությունների ձեւախեղման գործընթացի համար։ ՍԴ ներկա կազմը, նրա համոզմամբ, չի պատասխանում գործող Սահմանադրության ոգուն։
Նա հավելեց, որ հեղափոխությունից հետո Հրայր Թովմասյանը շարունակեց հանդես գալ՝ որպես իր քաղաքական թիմի ներկայացուցիչ, որպես քաղաքական ընդդիմադիր ՀՀ ժողովրդի կամքով ընտրված իշխանություններին։
Ի վերջո, գալով խնդրի լուծմանը՝ Հովակիմյանն ասաց, որ այս ընթացքում օրենսդիրը, գործադիրն ամեն ինչ արել են՝ խնդիրը հանգուցալուծելու համար։ Այս փաստն արձանագրել են նաեւ ԵԽԽՎ համազեկուցողները։ Նա հիշեցրեց բոլոր հնարավորությունները, որոնք գործադիրն ու օրենսդիրը առաջարկել էին ՍԴ անդամներին՝ միասին այս ճգնաժամը հաղթահարելու համար՝ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունների դադարեցման հարցի քննարկումը՝ էական կարգապահական խախտման հիմքով, վաղ կենսաթոշակի անցնելու նախագիծը եւ այլն։
Իր ելույթի վերջում Վահագն Հովակիմյանը հայտարարեց, որ իրենք այսօր առաջին ընթերցմամբ չեն ընդունի իրենց ներկայացրած նախագիծը, եւ այն կներկայացնեն համաժողովրդական հանրաքվեի։