Ազգային ժողովն այսօր պետք է արտահերթ նիստ անցկացներ՝ քննարկելու «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանի ներկայացրած նախագծերը, որոնցով առաջարկում էր ՍԴ ճգնաժամը լուծելու համար փոփոխություններ կատարել Սահմանադրության մեջ ու մի քանի օրենքներում։
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հայտարարեց, որ տեխնիկական խնդիրների պատճառով Հովակիմյանը հետ է կանչել օրակարգում ընդգրկված հարցերը, եւ քանի որ այլ հարց չկա, նիստը համարվում է փակված։
Միրզոյանը, սակայն, հրավիրեց պատգամավորների ուշադրությունը՝ հայտարարելով, որ նիստը նախաձեռնողն այսօր առավոտյան նոր նախագիծ է դրել շրջանառության մեջ՝ առանց բովանդակային փոփոխությունների։ «Իմ քայլը» ֆրակցիան միջնորդել է նորից հրավիրել ԱԺ խորհրդի արտահերթ նիստ՝ քննարկելու արտահերթ նոր նիստ գումարելու հարցը։
Մեկ ժամից ԱԺ խորհուրդը նիստ կանցկացնի։
Հիշեցնենք՝ Սահմանադրական դատարանի ճգնաժամը լուծելու համար պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը մի քանի նախագծեր է ներկայացրել։
Մասնավորապես, «Հանրաքվեի մասին» օրենքում փոփոխությամբ Հովակիմյանն առաջարկում է մինչեւ Սահմանադրության փոփոխությունների ընդունումը՝ նախագծի սահմանադրականությունը որոշելու նպատակով Ազգային ժողովի կողմից ՍԴ դիմելը դարձնել ոչ պարտադիր։
«ԱԺ կանոնակարգ» օրենքում փոփոխությամբ առաջարկում է ուժը կորցրած ճանաչել Ազգային ժողովի ընդունած սահմանադրական փոփոխությունները Հանրապետության նախագահին ուղարկելու մասին դրույթը եւ Ազգային ժողովի նախագահին վերապահել այդ փոփոխությունները հրապարակելու գործառույթը։
Նախատեսվում է նաեւ սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը Սահմանադրական դատարան չուղարկելու դեպքում նախագիծն ընդունել պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երկու երրորդով։
Իսկ, ահա, երեկ ՀՀ ազգային ժողովի պաշտոնական կայքում հրապարակվեց նոր նախագիծ՝ Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին: Այն ներկայացրել է ՀՀ ԱԺ պատգամավորների մեկ քառորդի կողմից:
Նախագծում առաջարկվում է Սահմանադրության 213-րդ հոդվածը շարադրել նոր խմբագրությամբ եւ ներկայացնել այսպես. «Հոդված 213. Սահմանադրական դատարանի անդամների եւ նախագահի պաշտոնավարումը
Մինչեւ Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը՝ նշանակված Սահմանադրական դատարանի նախագահի եւ անդամների պաշտոնավարումը դադարում է»: Նախագծի ընդունման դեպքում, բացի ՍԴ դատավորներ Վահե Գրիգորյանից եւ Արման Դիլանյանից, դատարանի մյուս 7 անդամները հրաժեշտ կտան իրենց պաշտոններին։